bolak

Které slovo slýcháte za poslední rok v televizi nejčastěji?

Já jsem loni vyhlásil králem slovo „gesce“, letos to podle mýho drtivě válcuje „jakoby“. Začalo to jakoby v televizních anketách u obyčejnejch lidí, pak se to jakoby převalilo přes sportovní celebrity, a poslední asi měsíc už to slyším i od politiků a moderátorů zpravodajství. Jakoby to jakoby bylo slovo který vlastně jakoby nejde ničím jiným nahradit, že?

Nejlepší odpověď
Kepler

Nejčastěji? Asi ta slova v reklamách: vyzkoušejte nový…, za pouhých 99,90, super, revoluční technologie, tak třeba…alza.cz.

Další odpovědi
annas

Tento výraz slýchám častěji v ČRo, posluchám tzv. “noční linku”. Jde o reakce posluchačů, tudíž překousnu. Jenže horší je toto vyjádřování u těch, které jazyk živí. Je to negativní vzor pro ostatní.

Jde o tzv. slovní vatu, vycpávku, parazitická slova, která nemají k obsahu žádný vztah, hodnotí se jako nadbytečná a nedávají smysl. Např. jako, jakoby, prostě, vlastně, samozřejmě, dokonce i vole – u mladých. .

Mně se zdá, že víc slyším „samozřejmě“.

Jinak toto vyjadřování svědčí o nedostatečné slovní zásobě, dotyčný mluví pomalu, není zvyklý mluvit na veřejnosti, přebírá slova ze svého okolí atd.

Ještě mně vadí, kdy někteří moderátoři vyslovují zvlášť předložku a slovo, které za ním následuje – týká se přízvuku, nerespektují česká pravidla výslovnosti.

Byl to např. Eduard Hrubeš, který /„chodil do školy, nikoliv (správmě) doškoly./ Pauza mezi předložkou a slovem rvala uši. Jde samozřejmě o přízvuk, tey výslovnost, nikoliv pravopis.

Neuvádím slova z reklamy, ale „jazykové prohřešky.“
Když se dívám někdy na Primu, či přemínám kanály, tak nejvíce slyším propagaci pořadů Jaromíra Soukupa a Alzu aj.

briketka10

Přistěhovalci, EU, volby, parlament, prezident.
9 z 10 v reklamách.

Nyní vánoce.

Abych odpověděla na otázku:
Možná slova nespisovná – osoušeč vlasů dnes
TV Prima Krimi Zprávy.
Jakoby, ačkoli, jako, kdyby. Tato slůvka mi jsou
protivná.
Někdo říká i boží, úžasná atd.

Kryšpín

Blábolky a manipulace s občany i ovčany, hrozby od Kimíka po krim zpráv, aby obyčejný i neobyčejný člověk byl trochu stále vystrašen

Kepler

annas: slovo „doškoly“ jazyk český nezná, tak proč to zrovna vám rve uši? Můžeme ale jít do … doplňte si co chcete.

annas

Ale zná. Nejde o pravopis, ale přízvuk, tedy výslovnost.

V češtině je přízvuk na první slabice, nebo na předložce v tomto případě.

Takže se má slovo vyslovit s důrazem na předložce, správně doškoly. Nejde to napsat, zdrůraznit přízvuk.
,
Zkuste si vyslovit jdu do školy -přízvuk na předložce „do' – ¨krátká pauza, abyste mohl vyslovit druhé slovo "školy“ s přízvukem na 1. slabice.

Mozí nerepektují pravdila českého přízvuku.