Avatar uživatele
bolak

Které slovo slýcháte za poslední rok v televizi nejčastěji?

Já jsem loni vyhlásil králem slovo „gesce“, letos to podle mýho drtivě válcuje „jakoby“. Začalo to jakoby v televizních anketách u obyčejnejch lidí, pak se to jakoby převalilo přes sportovní celebrity, a poslední asi měsíc už to slyším i od politiků a moderátorů zpravodajství. Jakoby to jakoby bylo slovo který vlastně jakoby nejde ničím jiným nahradit, že?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, briketka10 před 2327 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Nejčastěji? Asi ta slova v reklamách: vyzkoušejte nový…, za pouhých 99,90, super, revoluční technologie, tak třeba…alza.cz.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Tento výraz slýchám častěji v ČRo, posluchám tzv. “noční linku”. Jde o reakce posluchačů, tudíž překousnu. Jenže horší je toto vyjádřování u těch, které jazyk živí. Je to negativní vzor pro ostatní.

Jde o tzv. slovní vatu, vycpávku, parazitická slova, která nemají k obsahu žádný vztah, hodnotí se jako nadbytečná a nedávají smysl. Např. jako, jakoby, prostě, vlastně, samozřejmě, dokonce i vole – u mladých. .

Mně se zdá, že víc slyším „samozřejmě“.

Jinak toto vyjadřování svědčí o nedostatečné slovní zásobě, dotyčný mluví pomalu, není zvyklý mluvit na veřejnosti, přebírá slova ze svého okolí atd.

Ještě mně vadí, kdy někteří moderátoři vyslovují zvlášť předložku a slovo, které za ním následuje – týká se přízvuku, nerespektují česká pravidla výslovnosti.

Byl to např. Eduard Hrubeš, který /„chodil do školy, nikoliv (správmě) doškoly./ Pauza mezi předložkou a slovem rvala uši. Jde samozřejmě o přízvuk, tey výslovnost, nikoliv pravopis.

Neuvádím slova z reklamy, ale „jazykové prohřešky.“
Když se dívám někdy na Primu, či přemínám kanály, tak nejvíce slyším propagaci pořadů Jaromíra Soukupa a Alzu aj.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos Nahlásit


Avatar uživatele
briketka10

Přistěhovalci, EU, volby, parlament, prezident.
9 z 10 v reklamách.

Nyní vánoce.

Abych odpověděla na otázku:
Možná slova nespisovná – osoušeč vlasů dnes
TV Prima Krimi Zprávy.
Jakoby, ačkoli, jako, kdyby. Tato slůvka mi jsou
protivná.
Někdo říká i boží, úžasná atd.

Upravil/a: briketka10

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kryšpín

Blábolky a manipulace s občany i ovčany, hrozby od Kimíka po krim zpráv, aby obyčejný i neobyčejný člověk byl trochu stále vystrašen

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

annas: slovo „doškoly“ jazyk český nezná, tak proč to zrovna vám rve uši? Můžeme ale jít do … doplňte si co chcete.

před 2327 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ale zná. Nejde o pravopis, ale přízvuk, tedy výslovnost.

V češtině je přízvuk na první slabice, nebo na předložce v tomto případě.

Takže se má slovo vyslovit s důrazem na předložce, správně doškoly. Nejde to napsat, zdrůraznit přízvuk.
,
Zkuste si vyslovit jdu do školy -přízvuk na předložce „do' – ¨krátká pauza, abyste mohl vyslovit druhé slovo "školy“ s přízvukem na 1. slabice.

Mozí nerepektují pravdila českého přízvuku.

před 2327 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek