Kepler

Které slovo nejvíc nesnášíte?

Tedy kromě vulgárních. Mně se nejvíc otvírala kudla v kapse, když jsem v TV i jinde slyšel slovo „potencionální“ Už to sice dost ustoupilo, ale občas to nějaký tupoun přesto použije. To ani nemluvím a parazitních slovech jako „jakoby“ a pod.

Nejlepší odpověď
cizrna

Ja nesnaším taková ta marketingová slova spojená s jídlem. Jako “domácí, výběrová, babiččina, staročeská” a podobně. Na to jsem úplně alergickej…

Další odpovědi
RyuzakiKate

Děcka – když to říká třeba třicátník svým kamarádům. Trapné.
Komfortní zóna – z angl. „comfort zone“, nějak mi to nejde do huby a furt se to řeší…
Hej kámo! – takto se nyní oslovují mladí, zlatý „vole“ :))
To je top/to je super – to je slovní zásoba, panečku…

Třeba mě ještě něco napadne později… S tebou uvedenými prostě jako souhlasím :))

Pepa25

Čecháčský výraz „dýl“ pronesený v pseudospisovné formě „déle“ („přijdu déle“ apod.).

dudu

Musíš.....

Hufnágl

To nejde!

quentos

Již uvedené „jakoby“. J. Formánek o něm tuhle pěkně napsal do Respektu: https://www.res­pekt.cz/tydenik/2008/22/­jakobynismus

… najde se jich víc, již zmíněné „potencionální“, taky ale nesnáším slovo „přítel“ v moderním slova smyslu. Za mého mládí to bylo synonymum kamaráda (nikoli však stoprocentní synonymum, přátelství bylo a je ryzejší, upřímnější než kamarádství). V nynějším významu to není nic než pokrytectví! A teď, babo, raď, jak se to v tomhle moderním významu skloňuje, zejm. v množném čísle. Vždyť to ani nejde! Měla víc „přítelů“? „Přátel“ mi prostě evokuje ten původní význam…

annas

Otázka v archivu, sice starší, ale i někteří odpovídající jsou zde stále aktivní.

„Je nějaké slovo které k smrti nesnášíte?“
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-nejake-slovo-ktere-k-smrti-nesnasite

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/taky-nesnasite-ty-vylevy-jako-je-waw-wau-lol-a-podobne

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ktere-slovo-vam-zni-naprosto-odporne

U jiných otázek jsem zmiňovala slovní spojení „přijdu dýl“ ve významu příjdu později. Nebo tzv. slovní vata.

Vadí mně užívání některých zdrobnělin – mám pěkné botičky, koupím si kabelečku, na ruce nosím hodinečky, mám pěkné šatičky atd

Netýká se dětského oblečení.

Malvína

Lahůdky/lahůd­kářství, Donbas, paskvil “asik”, “videjko”, produkt (to mě vytáčí do vrtule!), … našlo by se toho víc.

Midas

Různé výrazy z AJ, které se v češtině často používají. Ne všechny, ale vyloženě i ty, pro která máme svoje česká slova, ale přesto někteří používají ty anglicismy. A někdy záleží na kontextu. Hlavně nemám rád slova jako leader, leadership a manager ve spojitosti s historickými osobami.
Tolik se bojovalo za češtinu, za její zachování, dlouho se vyvíjela a teď ji začíná prznit angličtina, která ji v příštích pár letech zcela zdemoluje a ještě k tomu je to zcela dobrovolné a nikomu to nevadí. Už tak je ve světě angličtiny až až. Jinak proti ní nic nemám, zní dobře, ale štve mě jak moc rozšířený jazyk to je a jak se do všech ostatních jazyků dostávají její výrazy (na úkor mateřského jazyka).
Plno lidí neovládá dobře svůj mateřský / rodný jazyk, neumí se vyjadřovat, špatně mluví a ještě si to horší tím, že používají slova, která v českém jazyce ani nemají, co dělat. A přibývá jich čím dál víc, někteří si je sami přidávají nebo používají různé zkomoleniny anglicko-české, čengličtina. Jako u něčeho mi to nevadí, u něčeho jo.

Taky se mi moc nelíbí ta nářečí, ve kterých se měkké i vyslovuje jako tvrdé – tam kde se to nemá. Například babyčka, mamynka. Taky něco jako strejda místo strýc, dobrej, skvělej,… A to jak se používá „hele“ v každé větě.
Slovo, které mi vadí nejvíc, je mlíko. Boha jeho, je to mléko, mlÉko. ŽádnÝ mlÍko…
Hanáčtina je celá divná. Teda osobně jim někdy moc nerozumím. Mluvijó dost zvláštně a mám dojem, že používají slovo „ani“ v nějakém jiném významu.

briketka10

„Jakoby“. " A víš". To je „Báječný“. „Selfíčko“.

Justin1

řádově (když to někdo neumí správně používat, třeba „řádově 30“)
spontální
bizardní
mimo koho, čeho (správně: mimo koho, co)

aliendrone

Tohle mne nějak nebere, obvykle se spíše bavím. Co mě dokáže rozhodit jsou slova, u kterých neznám přesnou definici, popřípadě ji neznám vůbec.
„Parézu snášel se sardonickým úsměvem.“
Sardonický bych ještě nějak vykecal, ale WTF „paréza“? :o ;)

Mnohem víc mne ale dráždí nadbytečné používání termínů vycházejících z cizího slova, pokud existuje jejich (dostatečně přesný, jasný) český ekvivalent, jen „aby to znělo“.
„V důsledku transomální dilatace došlo k pavementální deformaci.“
Schválně – máš hned z první představu vocogo v předchozí větě? ;) :)

marci1

Hollywoodské „WOW“. Kam se člověk hne, tak slyší samé „uau“. Jako bychom se nemohli podivovat česky: jé! jé! jé! 🙂
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=7879

Kelt

Tak co mi vadí? Především nesprávné gramatické zařazení slova ve větě. Jeli jsme tam dvěma autama. Půjdu koupit ty vajíčka – to mi říká schválně manželka, protože jsem na to alergický. A použití cizího slova v české větě. Je to cool. Rozumím – je to kůl. a třeba má dotyčný pravdu.

kimikono

Pro mě je asi nejvíc slovíčko ztichni protože já sice ano kdysi jsem byla ukecaná ale za poslední rok skoro nemluvím a když už chci něco říct mamka řekne : ztichni prostě na toto slovíčko jsem alergická xd

paul1

V minulosti mi vadila slova: to pořešíme, nebo na bázi. Také třeba chozraščot, nebo perestrojka – u tohoto slova bylo nejlepší, že pořádně nikdo nevěděl, co toto slovo znamená, až po čase začali šéfíkové vysvětlovat jeho význam 🙂

Medulka.013

Tak, a teď se obrním, ale napíši je:
Česko, zrůda, majitel u zvířat (copak je zvíře věc?), panička (to si vždy představím nějakou nóbl dámu, a ne dívku či ženu od zvířete)/pání­ček/páníčkové. Sama nejčastěji používám výraz dvounožec/dvou­nožka.
A to je asi tak vše. Kdykoliv někde takové slovo zahlédnu, tak se zaráží a nečtu dál.
Dále se mi nelíbí, když se lidé nazývají sviněmi a hyenami, protože je to nefér vůči těm zvířatům. A hyenismus společně se zvěrstvem je kapitola sama o sobě.

ivzez

Mám jich několik: nicméně, potencionální,
„přítel“ ve významu partner
a „mi“ na začátku („Mi se to líbí.“) věty.
Taky mi vadí spojení „ne/jde to vidět“.

Slovo přítel/kyně používám v původním významu,
jinak používám partner/ka.

mosoj

Kepler.

anonym

Větu: Za komunistů bylo líp. Hodně problematické.

MonkaCU

Nemám rád konkrétní slova, které mají význam v nějakém kontextu, ale bohužel se až příliš hojně používají jinde, takže například, obzvlášťě, když to jsou manažeři:
Nástřel
Poprat
Nadhoz
Vykomunikovat
A tak dále

Midas

Upsal jsme se. Není to „asi“ ale „ani.“
Jak někdo může říct „ani jo.“ Nebo: „Tý helé, to byl ani dobré film. Tak dobré už som dlóho neviděl. “

quentos

OK, opravím.

Midas

Díky. :)

Kepler

mosoj: děkuji, nápodobně. Nesnášíš ani Johnesse? A koho vlastně snášíš?