vas999

Které prvky patří mezi polokovy?

V jedné knize o prvcích patří mezi polokovy bor, křemík, germanium, arsen, antimon, tellur a astat. V jedné knížce o chemii patří mezi polokovy bor, křemík, germanium, arsen, selen, tellur a astat. No a teta Wiki tvrdí, že mezi polokovy patří bor, křemík, germanium, arsen, selen, antimon a tellur. A proto by mě zajímalo, jak je to doopravdy.

Nejlepší odpověď
Kepler

Podle http://www.prvky­.com/polokovy­.html patří mezi polokovy bor, křemík, germanium, arsen, antimon, tellur
Astat je uváděn mezi halogeny, s nimiž má podobné chemické vlastnosti. Jedná se ale o radioaktivní prvek s krátkou dobou rozpadu s nulovým praktickým významem.
Selen je řazen mezi nekovy.
Zřejmě nejsou jednoznačná kritéria, podle kterých se prvky zařazují. Právě polokovy mají zároveň vlastnosti kovů i nekovů, takže je v tom trochu hokej 🙂

Další odpovědi
Lamalam

Definice je velmi volná, každý autor si jí vysvětluje po svém.

Minadol > astat rozhodně mezi polokovy nepatří. Jeho fyzikální vlastnosti zatím nikdo neprozkoumal, jeho kovové chování je tedy neověřené a není ani žádný důvod, aby astat vykazoval nějaké vlastnosti podobné kovům. Chemicky se jedná o halogen, tedy typický nekov.

Emefej

Možné je více výkladů, definice polokovů je poměrně pružná. Některé prvky se fyzikálně chovají jako kovy, ale chemické chování mají jako nekovy – polonium. Podobně i selen a tellur jsou chemicky typické nekovy, ale jejich některé fyzikální vlastnosti se více podobají kovům.

Minadol

B – bor
Si – Křemík
Ge – germanium
As – arsen
Se – selen
Sb – antimon
Te – tellut
At – astat

TEn SIlný GEpard ASi SEjmul SlaBšího Býka