annas

Které pražské divadlo bylo otevřeno 24. 11. 19..?

Který významný český spisovatel v tomto divadle působil jako režisér a dramaturg? Které jeho drama na této scéně slavilo velký úspěch v hlavní roli s herečkou, kterou si vzal za ženu?

Nejlepší odpověď
anonym

Pražské Divadlo na Vinohradech si připomnělo sto let existence

Slavnostní představení hry Čechoameričanky Mileny Jelínkové o kontroverzní herečce a předválečném filmovém idolu Adině Mandlové připomnělo dnes večer 100 let existence pražského Divadla na Vinohradech. V inscenaci, jejíž oficiální premiéra je ohlášena na 30. listopadu, ztvárnila hlavní roli Veronika Žilková. Vinohradská scéna uvede v jubilejní sezoně ještě další čtyři novinky včetně nejnovějšího textu Václava Havla Odcházení. Hru Adina zvolila dramaturgie proto, že je působivou dobovou freskou, která osudy této ženy přibližuje na pozadí historických událostí.

Divadlo na Vinohradech bylo otevřeno 24. listopadu 1907 na tehdy ještě samostatných Královských Vinohradech s cílem konkurovat již existujícímu Národnímu divadlu. Před druhou světovou válkou ho ovlivnili režisér a šéf činohry Karel Hugo Hilar a po jeho odchodu dramatik a režisér Jaroslav Kvapil. Na jevišti se prosadili například František Smolík, Zdeněk Štěpánek, Olga Scheinpflugová a Hugo Haas. Výraznou osobností byl od roku 1945 Jiří Frejka, kdy tu hráli Jaroslava Adamová, Antonie Hegerlíková, Dana Medřická, Vlastimil Brodský či Rudolf Hrušínský. V 50. letech převzala scénu pod svá „křídla“ armáda a na jevišti se objevovaly hry budovatelské a sovětské. Začátkem 60. let byla další éra spjata s režisérem Lubošem Pistoriem.

Zdroj: http://www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/zpravy/zpra­vy-2007-11-24

Další odpovědi
vagra

24. 11. 1907-Divadlo na Vinohradech
Pravděpodobně máte na mysli Karla Čapka a Olgu Scheinpflugovou.
Drama – Matka s Olgou Scheinpflugovou v hlavní roli.

Zdroj: V.E.-podstatně zkráceno a upraveno

annas

Do první věty patřilo napsat, že toto divadlo oslavilo 100 let před 3 lety.