Tw!st

Které populární sci-fi filmy nebo komedie vyprodukovala Evropa?

Určitě znáte populární filmy od Marvelu nebo DC se superhrdiny. Jenže všechny tyto filmy jsou produkované v USA. Existuje nějaký podobný film vyprodukovaný Evropou, který by mohl těmto americkým filmovým gigantům alespoň okrajově konkurovat? Jsou nějaké Evropské filmy populární v Americe podobně jako Americké filmy jsou populární v Evropě?
Vím, že minimálně co se týče komedií, tak je velmi populární německý film Fakjů pane učiteli. Znáte nějaké další?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Rozhodně Pátý element režiséra Luca Bessona.

Další odpovědi
Kepler

Z těch starších třeba polská Sexmise – sci-fi a komedie v jednom. Jak mají Američané v oblibě evropské filmy netuším, ale jistě by se dala najít celá řada hodnotných filmů francouzských nebo italských, které by ten holywoodský šmejd strčily do kapsy. Stačí připomenout takové režiséry jako Fellini.

Edison

Od dob vzniku kinematografie jsou jich spousty. Začít můžeme třeba ve Francii. Ale snad všechny země něčím přispěly. Dokonce si troufám říct,l že procento těch kvalitních je v Evropě výrazně vyšší, než v emejrice, vzhledem k tomu, kolik braků, o kterých se mnohdy ani nedovíme tam vzniká.

Ametyst

Edisone, my se spíš nedozvíme o těch kvalitních, co v USA vznikly. Kupuje se stejný laciný brak jako za socialismu, a možná že ho kupují stejní lidé, ani bych se nedivila. Dnešní doba je ještě výraznější v obhajování kvantity nad kvalitou.

Edison

Myslím, že o těch kvalitních se díky globální síti dovíme naopak velmi snadno. O těch nekvalitních… škoda i cokoli napsat. Sem se ovšem dostane tak ta střední kategorie, myslím. Občas nějaká opravdu kvalitka. A to v důsledku toho, co píšeš.