Rokio

Které osobnostní vlastnosti by měl mít správný praktický lékař a co by měl umět?

Samozřejmě musí mít doktorát z medicíny a atestaci.

Které vlastnosti jsou ale vhodné pro praktického lékaře a které by měl mít dovednosti a vědomosti?

zdroj obrázku: pixabay.com – mohamed_hassan

Nejlepší odpověď
marci1

Měl by být kromě jiného hlavně „lidský“, naslouchat pacientovi (pokud to lze), chovat se k pacientům slušně ( pro mě i s úsměvem) a rozhodně vědět, ke kterému odbornému lékaři pacienta doporučit. Takovou praktickou lékařku mám a jsem ráda. 🙂

Další odpovědi
Kepler

Z osobních vlastností by měla stačit schopnost empatie a profesionálního přístupu k pacientům. V případě těch odborných vlastností je známo, že dobrý lékař se průběžně vzdělává během celé své praxe. Je fajn, když praktický lékař nehoní pacienta po vyšetřeních v nemocnicích a je schopen zajistit ambulantně i jiná vyšetření, než je změření TK. Moje lékařka například umí i EKG a sono. Pak taky INR, CRP a má přístroj Rebox. Nevím sice co to je, ale vůbec mě to neuráží. Pak by měla mít praktická lékaře sestru, která mimo odborných zná ještě chlupatější vtipy, než znám já.

ivzez

Co bys řekl ty?
__

K Rokiově názoru v diskuzi:

Ptal ses na vlastnosti, nikoliv na jeho způsob léčby.

O způsobu léčby rozhoduje lékař, a to včetně případné medikace. Pacient
mu může říct svůj názor, ale konečné slovo by měl mít lékař → on na rozdíl
od pacienta vystudoval medicínu, vzdělává se dál, zná různé léky, i možné kontraindikace, … (Pacient by do toho podle mne neměl moc mluvit.)

___

Podle mne je rozhodující hlavně lidskost a empatie.
Charakter může do určité míry hrát roli také.

Rokio

ivzez: Správný praktický lékař by měl pacientovi hlavně věřit jeho stížnosti. Dále nesmí mít vždy pravdu (musí občas přiznat svoji chybu) a třetí nejdůležitější věcí je snaha, aby nenutil pacienta hned brát léky, pokud to není nezbytně nutné a není neexituje méně omezující možnost. Dále musí mít buďto dobrou empatii, nebo dobrý charakter a musí to být pořádný odborník.