Avatar uživatele
Zlatý

Které kuriozity se nacházely ve sbírkách klenotů císaře Rudolfa II.?

Co se s nimi stalo?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

V dějinách předbělohorského sběratelství v českých zemích vynikala mezi soukromými sběrateli, milovníky umění, uměleckých předmětů a kuriozit, sběratelsky aktivní osobnost císaře Rudolfa II. (1552-1612). Mimořádné sběratelské ambice císaře dostaly konkrétní výraz v početném sbírkovém souboru předmětů a uměleckých děl, uchovávaných za jeho života v privátních prostorách pražského hradu. Skladba pražských sbírek Rudolfa II., kunstkomory a obrazové galerie, rezonovala s osobním zájmem císaře o různorodé artefakty a výtvarné umění, zajímavé předměty minulosti i o tvorbu současnou a formálně reflektovala propracovanou akviziční filozofii, ztělesněnou obzvláště v osobách pověřených agentů - uměleckých prostředníků - kteří realizovali nové akvizice v zemích tehdejší Evropy. Přibližnou skladbu kolekce Rudolfa II. je možné rekonstruovat na základě několika dochovaných inventářů a z nich v hrubých obrysech odvodit také její (osudové) proměny. Pozdní historie sbírek Rudolfa II. byla v podstatě variací na osudy českých zemí za třicetiletého válečného konfliktu a po něm. V průběhu destruktivních válečných událostí na sklonku této války totiž byla celistvost kolekce nenávratně rozrušena a na českém území zůstala v reliktech, které odpovídají její někdejší monumentalitě pouze v obrysech

roce 1612 dosvědčil benátský vyslanec Girolamo Soranzo, že Pražský hrad byl přeplněn tisícovkami obrazů a soch, mnohdy se vršícími do velikých neroztříděných hromad. Do celé Evropy vysílal své agenty, kteří skupovali vše cenné i celé sbírky jiných šlechticů.[1]

Bohužel rozkrádání Rudolfovy sbírky začalo hned po jeho smrti, část si mezi sebou rozdělili členové habsburského rodu a část byla odvezena jako válečná kořist Švédy po dobytí levého břehu Prahy v roce 1648.

U pražských zlatníků si nechal zhotovit osobní korunu, která byla později užívána jako koruna Rakouského císařství a jež se dnes nachází v klenotnici Weltliche und Geistliche Schatzkammer (Světská a církevní klenotnice) v hradě Hofburg ve Vídni
.

http://cs.wikipedia.org/….

Zdroj: http://is.muni.cz/th/86632/ff_ m_c1/DIPLOMOVA_PRACE.doc

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

V jeho obsáhlých sbírkách byly např.objekty z přírodnin a drahých kovů.Ty byly opatřovány drahocennými montážemi nebo zpracovávány a přetvářeny v nádoby, kazety nebo součásti nábytku. Často byly tyto předměty doplněny různými odlitky drobného hmyzu a jiné havěti, které svou skrytou symbolickou hodnotou odkazovaly k peklu. Císařův zájem o okultní vědy se promítal i do nákupu cenných věcí.
Kuriozitou bylo třeba několik nádob vyrobených z rohu nosorožce. Nejzajímavější je nádoba řezaná z rohu nosorožce, na jejíž víko je navíc použito dvou klů mrože. Horní část nádoby má tvar podivného monstra s dvěma hlavami a obrovskými rohy.
Rudolfínské sbírky ukrývaly i jiné netradiční předměty. Byla to například dýka, kterou byl údajně zavražděn Caesar. Nacházely se na ní stopy od krve, které střídavě mizely a znovu se objevovaly, když se k ní přiblížili nepovolaní. Další kuriozitou byla stolička velryby – údajně oné biblické, která spolkla Jonáše, když se odmítal podřídit božím příkazům a na lodi se plavil do Taršíše. Neobyčejnou ukázkou zručnosti již zmíněného zlatníka Antona Schweinbergera je nádoba s Neptunem, na jejíž výrobu byl použit gigantický palmový ořech. Pokrývá ho výzdoba mělkého reliéfu s motivy mořských bohů.
Po Rudolfově smrti roku 1612, docházelo k postupnému rozkrádání sbírek, o což se z velké části postarala šlechta pověřená správou majetku. Smrtelnou ranou bylo pro sbírky rabování švédské armády v roce 1648. Podle pramenů proudily vozy s cenným nákladem jeden za druhým z Pražského hradu. Velká část byla věnována švédské královně Kristině, která je obratem rozprodávala. To byl smutný konec sbírek, po kterých nám dnes zbyly jen neúplné soupisy archivářů Jacopa a Ottavia Strady.

Zdroj: vybráno z -http://www.nase-rodina.cz/art icle.php?clanek=1003

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3818
Zlatý Drap 2282
Zlatý led 1647
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.