Rokio

Které je pořadí v pekelné hierarchii těchto tří démonů – Satan, Belzebub a Lucifer?

Kdo z nich má nejvyšší postavení a kdo nejnižší?

Nejlepší odpověď
led

Úryvky:

Satan
Dodnes populárne predstavy o diablovi/Satanovi sa však neobjavili v biblických textoch, ale v apokryfoch, náboženských spisoch, ktoré neboli cirkvou uznané za „inšpirované Bohom“, ani zaradené do Biblie. Rôzne apokryfy obsahujú množstvo príbehov o diablovi a označujú ho rôznymi menami.
Medzi najznámejšie biblické príbehy, v ktorých má vystupovať Satan, patrí príbeh o rajskej záhrade (Gen 2–3)

Belzebub
V Starom zákone sa objavuje len v jedinej pasáži, ktorá indikuje, že jeho meno je odvodené od ekrónskeho (filištínskeho) boha Baal-Zebúba (2 Kr 1,2–3,6,10). Ten bol, ako vyplýva z etymológie, pôvodne semitským božstvom. Židia ho neskôr začali považovať za jedného z hlavných démonov.

Baal-Zebúb/Belzebub sa často prekladá ako „pán múch“ (baal = pán, zebubis = muchy). V skutočnosti zrejme ide o úmyselné skomolenie názvu Baal Zebul („vznešený pán“), čím sa biblickí autori snažili zmeniť cudzie božstvo na démona, prípadne sa vysmiať jeho nasledovníkom.

Lucifer
Dnes sa Lucifer (lat. lux – svetlo, ferre – niesť, čiže Svetlonos) bežne považuje za padlého anjela a stotožňuje so Satanom. Biblické texty však nič také nenaznačujú. Aj raná kresťanská tradícia používala pojem „lucifer“ v pozitívnom zmysle prinajmenšom do 4. storočia, keď toto označenie niesli dvaja biskupi (Lucifer z Cagliari a Lucifer zo Sieny). V latinských prekladoch Nového zákona sa ako „lucifer“ niekedy označoval Ján Krstiteľ, Ježišov učiteľ, a v niektorých rukopisoch ranokresťanských chválospevov (napr. Lucis largitor splendide) dokonca samotný Ježiš.

Pojem Lucifer sa stal ďalším menom diabla/Satana z dvoch dôvodov. Po prvé, v nebiblických náboženských textoch Židov sa objavili príbehy o zvrhnutí diabla z nebies. Po druhé, v prekladoch pasáže Starého zákona, ktorá tieto príbehy inšpirovala, sa zornička/Venuša prekladala slovom Lucifer.

… zdroj:
https://invivo­magazin.sk/ako-vznikol-satan-povod-a-vyvoj-diabla_666.html

k samostatnému vyhľadávaniu doporučujem:
https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=avg&q=sa­tan+belzebub+lu­cifer

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.