Kelt

Které jazyky se studovaly na českých školách za První republiky?

Mám na mysli ty cizí jazyky, které se studovaly nebo mohly studovat na různých typech škol v letech 1918 – 1939. Z té doby jsou filmy, kde se děj odehrává ve škole, např. Cesta do hlubin študákovy duše a Škola základ života a v těchto krásných filmech můžeme nahlédnout do tehdejších škol a vidíme, že jazyky byly latina, francouzština a němčina. Ale nevím, zda nebyly i jiné. Protože mám učebnici hebrejštiny, která byla pro žáky napsaná, ale nevím, zda se opravdu někde vyučovala a nejsem si jistý, zda se náhodou neučila také angličtina nebo italština. Ví někdo tyto informace? Děkuji.

Odpovědi
Edison

Franština, latina, němčina, angličtina… nedivil bych se ruštině, italštině, španělštině… i dalším.

dubraro

Všechny možné, tak jako dnes. Záleželo na typu a zaměření školy. Němčina byla tehdy důležitější než angličtina, latina a řečtina byly součástí tzv. klasického vzdělání. Hebrejština se učila na teologických a filosofických fakultách a samozřejmě ve školách židovských.
BTW: Tu prvorepublikovou učebnici hebrejštiny mám také, ale ta moderní od Weingreena se mi zdá lepší.