Vierka321

Které firmy v česku mají status monopol a ktere oligopol???

Jedná se hlavní zástupce v české republice. Predem dekuji za odpovedi.

Odpovědi
arygnoc

oligopol – napr. predajné reťazce (možno i kartel).
monopol – donedávna napr. Česká pošta.

lota

Nedá mi nereagovat – Česká pošta je největším monopolem u nás. Dostala takové množství poboček i v těch nejmenších vesnicích, že žádná soukromá společnost by se do budování takových poboček nepouštěla. Tohle nemá nikdo u nás, jen pošta, proto pro mě byla a zůstává monopolem, a svého postavení náležitě zneužívá.

Vierka321

super díkes spíš bych portrebovala vice nazornych prikladu na to, jake firmy spadaji pod tento druh.

arygnoc

oligopoly sú aj napr. firmy poskytujúce mobilné služby, bankové služby.

monopoly sú napr Zbrojovka Brno, Metrostav, Česká uhelní (či ako sa teraz volá), Temelín (výroba jadrového paliva) a pod.