Avatar uživatele
Rokio

Které existují panovnické tituly kromě císaře a krále?

Také by mě zajímalo, který panovnický titul je pod králem?

Zajímavá 0 před 282 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
cochee

https://cs.wikipedia.org/…

Zdroj: cs. wikipedia. org/wiki/Panovn%C3%ADk

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Disraeli

Spousta, ale všechny jsou to vpodstatě synonyma. Ani hierarchie zde neplatí (císař není víc než král, král nemusí být výše než kníže). "Velikost" a síla titulu závisí na jeho konkrétní definici a významu v daném státě, autoritě, systému ve státě.
Základní je titul krále. Vsechny jsou v podstatě označením vůdce, vladaře. Též i monarchy (představeného monarchie).

Král a císař a různé ekvivalenty z jiných kultur, které mají ale přesně takový význam (někdy král, jindy císař... Ale zde se to právě stírá a obojí je totéž, jen někdy se mylně usuzuje podle velikosti moci onoho panovníka nebo velikosti a moci toho státu).
Kníže i vévoda (a velkovevoda, arcivevoda) mohou být též vladařské tituly (na úrovni krále - tedy totéž).
Wang, emír, chan, šáh, šahašáh, faraon, padišáh, sultán, car, kagan, chuang-ti,...
Císař může být král králů, jak je to často myšleno, král králů však může být a je stále králem. Všechny panovnické tituly by se klidně mohly nazývat králem. Záleží jen na původu slvoa=titulu, římští císaři dědili jméno/titul Caesar/caesar a Augustus, protože formálně po jistou dobu jakože zachovávali republiku, přestože byli krále, pak se z toho caesarova jména/titulu vytvořil titul císař. U nás slovo "král" pochází z jména Karla podle Karla Velikého... který byl paradoxně víc císař, než král (když už to budeme rozlišovat na ty tituly, jakožto první císař SŘŘ.
I král může vládnout říši, imperiu. Absolutní král může mít větší moc než císař v konstituční monarchii. I král může být víc, než císař, i když jsou třeba oba absolutní.
Hierarchie v panovnickych titulech platila víceméně ve středověkém feudlsnim a evropském středověku, kde se to trochu muselo rozlišit (zda v rámci jedné říše, jednoho státu třeba spadá hodnostně kníže pod krále a jela pod císaře). Teoreticky může král vládnout císaři...

Upravil/a: Disraeli

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek