mosoj

Které akumulátory jsou odolnější nízkým teplotám Lion nebo NiMh?

Prosím o objasnění výhod či nevýhod těchto AKU.

Nejlepší odpověď
anonym

Výhody
Může být vyrobena v různých tvarech.
Velmi vysoká hustota energie – 200 Wh/kg, 530 Wh/l – třikrát vyšší hodnota než starší typy jako Ni-MH.
Tím pádem můžeme mít baterii s relativně vysokou kapacitou a malým objemem a hmotností.
Téměř žádné samovybíjení (do 5 %).
Nemá paměťový efekt.
Není ji třeba formovat (nezaměňovat za NESPRÁVNÝ výraz FORMÁTOVAT, který označuje zcela jiný děj na zcela jiném zařízení) – několikrát nabíjet a vybíjet před prvním použitím.
Vysoké nominální napětí: 3,7 V
Životnost 500–2000 nabíjecích cyklů.
[editovat]
Nevýhody
Baterie stárne, tedy ztrácí maximální kapacitu nehledě na to, jestli je nebo není používána (již od výroby). Rychlost tohoto stárnutí se zvyšuje s vyšší teplotou, vyšším stavem nabití, a vyšším vybíjecím proudem/zatížením.
Nebezpečí výbuchu nebo vznícení.
Nelze snadno koupit pouze články bez čipu, tím pádem jsou dražší.
Vadí jí úplné vybití. Když se dostane pod napětí 2,8 V, je velmi těžké ji znovu „obživit“.
Proto baterie, která je dlouhou dobu ponechána vybitá, může „umřít“ (samovybít se pod přípustnou hodnotu).
[editovat]
Jak prodloužit životnost
Nenechávejte zbytečně dlouho plně nabité nebo úplné vybité baterie stát.
Optimálně skladujte záložní baterii v chladu (ne v mrazu) a při tak 40% nabití – více viz odkazy.
Nevybíjejte do úplného vybití. (Tzn. když zařízení hlásí vybitou baterii, nesnažte se ji zbytečně dále vybíjet.) Je mnohem lepší ji dvakrát vybít na 50 % než jednou na 0 %.
Kupujte „čerstvé“ baterie.
Preferujte málo hřející zařízení (jako notebook a mobil) a nenechávejte je v horkém autě.
-
NiMh
-
Vlastnosti

Jmenovité napětí je 1,2 V. Napětí (naprázdno) plně nabitého článku je 1,4 V; napětí vybitého článku je 1,0 V. Nevýhodou tohoto akumulátoru je dosti velká úroveň samovybíjení – asi 15–30% za měsíc při pokojové teplotě. Při nižších teplotách se samovybíjení podstatně sníží. Uvedená úroveň samovybíjení se týká klasických NiMH akumulátorů; kromě nich existují NiMH akumulátory s nízkou úrovní samovybíjení. Tento typ NiMH zachová okolo 90% energie po půl roce, 85% po roce a 70% po dvou letech při teplotě okolo 20 °C. Toho využívají výrobci a dodávají tyto akumulátory již nabité a pak je nazývají „ready to use“ – připraveny k použití.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Lit­hium-iontový_akumulátor