BEAES

Která země se jako první odtrhla od SSSR?

Ve kterém roce?

Nejlepší odpověď
annas

SSSR se na začátku 90. let začal rozpadat. Nejprve se odtrhly pobaltské republiky, když jejich vlastní Nejvyšší sověty vyhlásily nezávislost. Zpočátku byla povstání potlačena silou (Litva, Lotyšsko, Estonsko), později (podzim 1991) však byla Moskva nucena uznat právo svazových republik na sebeurčení, tak, jak to garantovala ústava z roku 1977.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/D%C4%9Bji­ny_Sov%C4%9Btsk%C3%A9ho_­svazu