VeRe1983

Která zařízení a v jaké míře využívají paměťovky ve formátu SD/SDHC/SDXC?

Všude totiž vidím jejich formát micro, případně úplně jiné, konkurenční paměťovky. Nějak zvlášť se v tom neorientuji, poradí mi někdo prosím? Jde mi o to, že kdybych náhodou někdy prodal foťák, který tuhle kartu vyžaduje, zda jí využiju dál. Anebo mám rovnou koupit micro variantu s redukcí. Díky.

Já jsem četl právě to, že přes redukci může někdy nastat problém, že foťák identifikuje kartu jako nižší kapacitu, anebo ji nenačte vůbec, jde-li o nějakou hraniční kapacitu, zde 32 GB, což je maximum, čím foťák vybavím. Co se týče rychlosti, tak jsem nad tímhle nepřemýšlel, v rámci SDHC/SDXC bych bral class 10 a nejak ani nevím, zda micro provedení mají více, než class 10. To budu muset taky zjistit.

Odpovědi
gecco

Rovnou si kup variantu micro, zařízení se miniaturizuji…
😉

Klaproth

Starší foťáky údajně občas s některými kartami formátu micro mívaly různé problémy. Nové fotoaparáty by je měly zvládat bez potíží. Hlavní nevýhodou karet micro je zatím omezená kapacita (micro max. 128 GB, velká SDXC – 512 GB).

Podotýkám, že předchozí info mám pouze vyčtené z internetu, v profi praxi se systém SD s ohledem na jeho velmi nízkou rychlost zápisu téměř nepoužívá.

McArthur

Nejprve zařízení a používané karty:

  • tablety – microSD, microSDHC (nejčastěji), microSDXC (budoucí vývoj, pokud budou existovat tablety)
  • mobilní telefony – stejné jako u tabletů
  • fotoaparáty pro běžné uživatele – SD, SDHC (nejčastěji), SDXC (budoucí vývoj), microSDHC, microSDXC (budoucí vývoj)
  • fotoaparáty profi – CompactFlash (nejčastěji), SDXC (budoucí vývoj)

Ke kartám:
Pokud chceš microSD (též microSDHC nebo microSDXC) kartu zasunout do zařízení s SD (též SDHC, SDXC) slotem, tak musíš mít redukci podporující standard karty. Předpokladem úspěchu je, že zařízení typ karty podporuje.

SD jsou nejstarší karty s kapacitou 2 GB, u výjimečných případů 4 GB.
SDHC jsou dnes nejpoužívanější karty s kapacitou 4 až 32 GB.
SDXC jsou nové karty s kapacitou od 64 GB.
micro verze jsou s kapacitami na stejné úrovni.

Rychlost karty:
Class 10 je rychlost zápisu min. 10 MB/s.
Class 6 je rychlost zápisu min. 6 MB/s.
Class 4 je rychlost zápisu min. 4 MB/s.
Bez označení snad ani nemluvit.
Značení Class se ale pár let nepoužívá, protože Class 4 a Class 6 karty na trhu téměř nejsou a Class 10 jsou tak téměř všechny karty. Nové značení je UHS-1 a v popiskách se dozvíš rychlost karty při zápisu i při čtení. Nové SDHC a SDXC karty mají rychlost zápisu nad 50 MB/s, běžné jsou i 100 MB/s.

A co si máš koupit? Kup si to, co pasuje do Tvého zařízení. Budoucnost neřeš. Za dva roky mohou být jiné standardy.

Dochy

Bacha na to co starší foťák podporuje. Dost často jen SD do 2GB. Pokud koupíš variantu 2GB mikroSD s SD redukcí/pouzdrem to už by mu vadit nemělo. Ale třeba 32GB SDXC už zkrátka vůbec nepozná.