hapiky

Která z planet sluneční soustavy ve svém vývoji prodělala nejvíce kolizí?

Bezkonkurenčně. Dodatek: Myslel jsem velké kolize, podobné jako na Zemi, když vznikl Měsíc.
No, je to Merkur. Byl to takový otloukánek. Měl velké štěstí, že vše ustál.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Zcela bezkonkurenčně JE to Jupiter. Právě v důsledku těch srážek z něj vyrostl takový bumbrlíček s hmotností přibližně odpovídající součtu hmotností všech ostatních planet. ;) :D :D (Ty máš asi na mysli Merkur, ale kolem jeho tmavosti je SPOUSTA hypotéz.)

Jinak třeba Mars dostal slušnou čočku (proto je tak šišatý), i naše matička Země dělala berany berany duc (výsledek vidíš na obloze, je zníámý pod jménem Měsíc), bohužel prozatím jsou to spíše jen slušně podložené odhady.

Další odpovědi
Kepler

To se nedá jednoznačně určit. Trvalé stopy zůstaly jen na kamenných tělesech bez atmosféry (Merkur, Měsíc a měsíce vnějších plynných planet). Většinou jsou z rané éry formování Sluneční soustavy, zvané Velké bombardování https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pozdn%C3%AD_vel­k%C3%A9_bombar­dov%C3%A1n%C3%AD
Po této éře nastal relativní klídek, zapracoval totiž fotr Jupiter, který díky své velké gravitaci fungoval (a dosud) funguje jako Velký uklízeč. Tak si logicky domýšlím, že nejvíc pecek schytal právě on.

Edison

To nelze úplně exaktně říct, bo nelze přesně určit přesnou hranici vzniku jednotlivých planet, protože vznikaly shlukováním mračen prachu. V té době bylo tolik lolizí, rozpadů a nových vzniků hromad suti, že to nelze určit.

Klaproth

Netuším, ale tipuji nejhmotnější planetu, čili Jupiter.

hapiky

Kepler: Jupiter to není, ten díky své hmotnosti zřejmě žádnou velkou ránu nedostal.
Do toho tělesa několikrát narazily jiné planetky, dokonce i Země, ale největší „pouze otření“ o velkou planetu ztratilo velkou část povrchu. Proto je hodně tmavé, víc než by mělo či mohlo.

Dochy

Souhlasím s keplerem… Tvrdit že se Jupiteru kvůli jeho hmotnosti všichni vyhýbaj mi připadá hodně zvláštní.

Další otázka je co vše budeme považovat za kolizi. Je fakt, že Jupiter toho snese víc bez toho aby na něm někdo něco poznal. Také je fakt, že u Merkuru bude nejspíš trochu hustěji…

Kepler

Promiň, tohle souvětí mi připadá poněkud zmatené.

hapiky

Edison: Dnes bylo na Discovery Science pořad o jedné z planet. Ta trpěla jako pohan.

Edison

To si ale musíme sjednotit pojem pohana… Pro jedny je to křesťan, pro jiné muslim, pro další někdo docela jiný…

hapiky

Někdy příště…