plebs

Která vláda a politická strana byla u zrodu kapitalismu v ČR?

Václav Havel po Velkém hedvábném sametu prohlásil nejsem pro kapitalismus ale pro demokracii, mimo jiné v pořadu také zaznělo privatizace byl největší tunel.
Zdroj pořad na ČT továrna na kapitalismus.

Odpovědi
JežíšKristus

Řekl bych, že zejména Občanské fórum, ale ony ty „revoluční“ strany neměli dlouhého trvání. OF získalo 49.5 % hlasů ve volbách do České národní rady v roce 1990. Potom to bylo hlavně o ODS, později ČSSD.
Jestli byla privatizace největší tunel, tak jste asi posledních 8 let nežil v Česku.
Privatizaci zařizovala americká advokátní kancelář White&Case LLP, česká pobočka dnes sídlí pod Václavákem. Utopilo se v ní dost peněz, proto ji někteří označují za tunel, ale ono to jinak udělat nešlo. Vysvětlení zde: https://youtu­.be/Ij7rFiNPRLQ

Ametyst

Byla to ODS. S privatizací to bylo těžké: dělník z Kolbenky nezprivatizuje Kolbenku. Zase privatizovali ti, co měli prachy, informace a kamarádíčky všude: bývalým absolventům Marx-leninského učení najednou podnikání a vykořisťování nevadilo. Udělali ostudu slušnému podnikání dodnes. Byli to ti soudruzi, co převlékli kabáty a nalezli do Občanského fóra Cosmesi tosmesi.

Kelt

Byla to Komunistická strana. Někteří členové přešli do ODS, OF a jiných stran.

podger

marný asi tohle vysvětlovat…
U zrodu kapitalismu v ČR stáli tito: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vznik_%C4%8Ces­koslovenska