kurec

Která věc v těle říká jaký hlas máme mít?

Hormony v těle určují naše tělesné proporce avšak nedokáží změnit hlas. Takže je to mozek který určuje zda máme mít ženský či mužský hlas?

Nejlepší odpověď
xiperio

Ano určují to hormony. Jak kluci dospívají mění se jim poměr hormonů a taky hlas.

Další odpovědi
Daidal

Hlasivky?
A to jak se během dětství a puberty zformují (popřípadě i jak se vyvinou spolu s námi už od plodu). Což nejspíš ovlivňují i ty hormony, ale hlavně i dědičnost, hrtan, plíce, popřípadě i jejich procvičování a další faktory. Ale dědičnost není úplně správně, ona to sice ovlivní, ale hlas má snad asi každý jedinečný. Jde o kmitání hlasivek a celkové tvoření a zpracování toho hlasu, jak prochází celým tím systém a všemi orgány.
Můžou být i do jisté míry proměnlivé, navíc jsou poměrně „ohebné“ – dá se nacvičit, střídat výška hlasu, různé tóniny, frekvence a dají se uzpůsobit. Na zhrubnutí enbo i zjemnění hlasu jsou myslím i nějaké metody nebo i cvičení.
I životní styl má vliv na hlas. Tělesné proporce (hlavně obezita), kouření, nemocné, prostředí, používání (míra/častost a v jaké frekvenci), atd. Hlas se dá i ztratit. Většinou dočasně nějakým zánětem, kdy nejde jen o chrapot, ale skutečně o ztrátu hlasu. Za určitých okolností je možné přijít o hlas i na dobro.

V těle všechno ovládá mozek. I každý orgán funguje jako sval – i když samovolně/auto­maticky, ale řídí to hlavně mozek. I tak má ale každý z nich specifické vlastnosti a každý je zodpovědný za něco jiného. Takže hlavně hlasivky „říkají“ jaký máme hlas. Doslova, navíc jsou to HLASivky.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

kurec

Aha a proč se tedy hlas nezmění když někdo chce změnit pohlaví např. po pubertě?

xiperio

No je to vidět někdy na předělaném pohlaví. Žena se nechal předělat na chlapa a zhrubnul jí hlas. Ale to je otázka spíše na nějakého sexuologa. Ten ví jaké tam probíhají procesy.