annas

Která událost je spojena s Terezínem a datem 16. 2. 1942?

Jaká je historie tohoto města?

Nejlepší odpověď
vagra

V roce 1780 se císař Josef II. rozhodl postavit pevnost na obranu proti pruskému nebezpečí.
Později byla na počest královny a císařovny Marie Terezie pojmenována Terezín.Císařským výnosem z roku 1782 byl Terezínu udělen statut svobodného královského města.Od poloviny 19. století sloužily kasematy terezínské pevnosti jako vězení pro mnohé revolucionáře.
Nařízením reichsprotektora zu Böhmen und Mähren byla dne 16. února 1942 zrušena politická obec Terezín, starousedlé obyvatelstvo bylo vystěhováno a jeho pozemkový majetek vyvlastněn, neboť Terezín stihl zvláštní osud: stal se novodobým ghettem, internačním táborem pro evropské židy, překladištěm cestou na smrt.
První transport do Terezína přijel z Prahy 24. listopadu 1941. Bylo v něm 342 mladých mužů, kteří měli provést stavební úpravy terezínských kasáren. Terezín se stal přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů a do konce okupace jím prošlo na 160 tisíc lidí. Byly zde velmi špatné hygienické, ubytovací, stravovací a další podmínky, které měly za důsledek vysokou úmrtnost v ghettu. Přímo v Terezíně zemřelo 35 tisíc lidí.

Zdroj: http://www.ct24­.cz/domaci/89135-pevnost-terezin-symbol-genocidy-tisicu-zidu/