Valerija Kim

Která tepna vede odkysličenou krev?

Nejlepší odpověď
dubraro

Žádná, odkysličenou krev vedou žíly.

Další odpovědi
Quimby

Ta co vede do plic.

Arne1

Vždycky jsme se v biologii učili, že tepny vedou okysličenou krev od srdce k orgánům a žíly odkysličenou od orgánů zpět.

Pokud jsi v biologii nebo přírodopisu spala,na tomto videu si to můžeš osvěžit

Zdroj: https://khano­vaskola.cz/vi­deo/306/508-zily-a-tepny-jaky-je-mezi-nimi-rozdil

Dochy

Dubraro, Arne: Já se zas učil, že tepna vede „natlakovanou“ krev od srdce, zatímco žíla zpět k srdci. A že jedna strana srdce tlačí krev do plic, a druhá okysličenou do těla.

annas

Máte pravdu.

Existují dvě výjimky.

plicní tepna přivádí krev z pravé komory do plic .

Je to jediná tepna v těle, která i za běžných okolností vede odkysličenou krev.

Stejně plicní žíly přivádějí okysličenou krev z plic zpět do srdce (levé síně).

Dochy

To zní jako by existovali dvě vyjímky k mému tvrzení že tepny vedou natlakovanou krev od srdce 😉
Ale už jsem to rozlousknul 😉

Dochy

A koukám, že jsme v menšině ☹

annas

Ano.
Snad si správné odpovědi od Quimby všiml tazatel.