Scandium

Která sloučenina má nejsilnější aromatický charakter: benzen, thiofen, pyrrol, furan, nebo pyridin? A proč?

Nejlepší odpověď
Kepler

Aromaticita je poměrně složitá záležitost, netroufám si určit přesně, ale tipuju, že nejtypičtější aromát z uvedených je benzen. Lamalam mě možná opraví. Snad tě navede bichle zvaná „Zelená příšera“: Červinka O., Dědek V., Ferles M.: Organická chemie. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Aromaticita

Další odpovědi
Lamalam

Aromatický charakter sloučeniny snadno zjistíš – aplikuj Hückelovo pravidlo. Jde o počet dokonale konjugovaných elektronů pí. Z tohoto hlediska je na tom nejlépe benzen, jak správně odvozuje Kepler.