Kazatel

Která profese se může zdát opravdu společensky na výši, ale v ČR to ve skutečnosti žádné finanční terno není?

Odpovědi
Filip84

Toho je!

Učitelé, ale opravdu učitelé, ne, ti, co nic neumí, ale učí. Odborníci s praxi, mistři v odborném výcviku, kteří by – logicky – měli něco umět: ty do školství nedostaneš, přitom společensky by to mělo být oceněno – logicky, že?, ale v reálu půjdou raději do soukromého sektoru, než do školství za směšný, tabulkový, plat.

Soudci. Jasně, je mezi nimi „různá vybraná společnost“. Ale pokud se budeme bavit o NSS, NS a ÚS, tak ty platy tomu postavení neodpovídají, pokud fakt umí, tak v soukromém sektoru bude mít minimálně 2–3× tolik.

Zase, učitelé, ale lékaři, na fakultkách. Taky je mezi nimi různá svoloč, ale spousta má za sebou praxi, výzkum, velké doktoráty, ví, proč tam jsou, ale aby vůbec měli nějak peníze, které se alespoň blíží jejich kvalifikaci, tak si musí přivydělávat, chodit „na brigádu“ do soukromého zdr.zařízení (třeba stomatologové, že).

Úzce specialisovaní odborníci – stavebnictví, chemie atp., ve státních kontrolních úřadech, na ministerstvech – jejich plat je na cca 1/3 platu, který by měli v soukromém sektoru. Taky proto jich ubývá, že.

A tak by šlo pokračovat donekonečna. 🙂

Dvorní šašek

Učitel, ale lepší se to.