orestez

Která křivka ve světelném spektru LED osvětlení je optimální pro zrak? Jak změřit fragmenty vlnových délek?

Použil jsem GIMP ke zjištění křivky. Světla v domácnosti vyfocena mobilem. Fotku s denním světlem nemám. Na img jsou 3 různá osvětlení LED žárovkami. Čím víc je jich doma, tím větší tma a je prd vidět. Jak změřit chromatičnost světla?

Nejlepší odpověď
Edison

Měření barvy – teploty světla se provádí kolorimetrem. Pokud nemáš zkalibrovaný fotoaparát, nemá měření aparátem smysl. Už vůbec ne jako barevnou skladbu světla, to bys musel použít nějaký jiný nástroj. V programech sice je nastavení teploty světla, ale nevím, jestli umí ukázat jakou teplotu má světlo ve snímku – myslím, že ne, jen jak je nastavena korekce v aparátu. Pro různé oblasti lidské činnosti jsou vhodné jiné teploty světla. Obecně nižší hodnoty 2500 – 3500 K (teplé světlo) jsou příjemější, klidnější. Hodnoty kolem 4000 K (studené světlo) a výše mám raději pro přesnou činnost, jemnou práci. Tyto teploty nejsou příjemné v kuchyni, kde například maso má nepřirozenou barvu a může vypadat jako zkažené. Denní polední světlo má teploty kolem 5500 – 6000 K.

Další odpovědi
Dochy

Jak píše Edison, foťák je Ti naprd. I kdyby byl zkalibrovanej, bude Ti naprd. Ty zobrazené křivky jsou o ničem, ukazují Ti četnost jednotlivých úrovní pro barevné složky. A to je asi tak všechno. Přitom měřené jsou jen složky červená, modrá, zelená – každá z nich se ze zdrojového obrazu tvoří složením příbuzných vlnových délek podle více či méně neznámé funkce. ještě tak možná kdyby provedl rozklad světla na hranolu a to pak vyfotil, alespoň by byli vidět případné diskrétní spektrální čáry (na komplexní měření světelného spektra by to bylo málo, ale alespoň bys viděl, jestli se někdo alespoň snažil zařídit to spektrum trochu spojité)

Jinak pro vidění je nejlepší spojité spektrum blízké spektru slunečnímu, pro které jsme dlouhodobě adaptovaní. Pokud máš spec. požadavky, může pro Tebe být výhodné jiné spektrum.

led

pokiaľ chcete poznať farebné spektrum, nezisťujte jas, ale musíte porovnávať 3 základné farby RGB (červená, zelená,modrá) fotografovaná plocha je čisto biela a osvetľujete ju vašim testovaným zdrojom bez externého parazitného svetla. Podobne odfotíte aj túto plochu nasvietenú priamym denným svetlom

led

V GIMPe ste použili nesprávnu tabuľku
pokiaľ chcete poznať farebné spektrum, nezisťujte jas, ale musíte porovnávať 3 základné farby RGB (červená, zelená,modrá) fotografovaná plocha je čisto biela a osvetľujete ju vašim testovaným zdrojom bez externého parazitného svetla.

Dochy

To je jen hodně omezený odraz toho co normálně nazýváme spektrem. Info o RGB nestačí pro posuzování spektra. Z foťáku nelze získat rozumný popis spektrální charakteristiky. Foťák vše schmoutá do 3 hodnot. Abychom měli nějakou představu o tom spektru, bylo by třeba rozdělit světelné spektrum alespoň řádově na 100 (lépe 1000) frekvenčních pásem. 3 nestačí.

OK, pokud by šlo JEN o teplotu chromatičnosti (tedy ono 2700/3300/4000/…) to by se z údajů z foťáku dalo – ale opravdu by musel být kalibrovaný a fotit kalibrovanou bílou plochu osvětlenou daným světlem (přitom běžný foťák dělá sám automaticky různé korekce aby scéna v daném světla vypadala podle něj správně a u běžných kompaktů toto nejde vypnout). Ale teplota chromatičnosti má smysl pouze u zdrojů světla s charakteristikou světla blízkou záření černého tělesa, což u umělých zdrojů nemusí být splněno. S nevhodným zdrojem světla, přestože na první pohled vypadá téměř bíle, se klidně mohou některé předměty běžných barev klidně jevit jako černé – a tím foťákem na tom světle nemusíte objevit nic podezřelého.

led

To je pekné, čo tu vysvetľujete, ale laik nedisponuje potrebnými technickými možnosťami a odbornou znalosťou problému. Preto to uvádzam jednoduchým laickým spôsobom (2.stupňa obtiažnosti). Prirodzene ako stará škola používam na podobné účely manuálny spôsob fotografovania nie automatiku.
Ja osobne pre svoje osobné potreby kašlem na poučky, vedecké a pseudovedecké normy a prispôsobujem si farebné spektrum a intenzitu osvetlenia a oslepenia svojim momentálnym potrebám a náladám. Moje oči a duševná rovnováha sa nepýtajú na candely, luxy a lumeny, ani na herze a iné kmitočty, ale na to či mám to, čo chcem, alebo nie.

Dochy

Pokud laik nedisponuje potřebnými znalostmi, tak mu je buď předám, nebo ho odkážu na téma, které by si měl prostudovat a nebo mlčím. Nebudu mu předávat zavádějící informace.

Že děti nosí čáp je informace pro tříleté. Dvanáctiletí to maj v přírodopisu. Pokud chtějí znát podrobnosti existuje další odborná literatura.

led

Keď ako odborník, rozprávam s laikmi, nezahrňujem ich, pre nich nepochopiteľnými, odbornými detailami.
Koľko z užívateľov odborne rozumie pojmu candela, lux, lumen, svetelné spektrum a ich vplyv na ľudský organizmus. Len to, čo sa dozvedia z bežných (populárnych) mé­dií.

Edison

Ještě dodám, že např. pro jízdu autem je za běžných podmínek vhodná teplota kolem 4300 – 5500 K (VN výbojky, LED). Ovšem to platí za normálních podmínek. Za deště, mlhy a sněžení je vhodná teplota mezi 2500 – 3000 K (žlutá mlhová světla), která se tolik neodráží od molekul vody ve vzduchu, snáze prochází.

zjentek

Pro jízdu autem jsou vhodný ty žlutý brejle pro řidiče! ;)

Edison

Když nepřijde světlo, jsou Ti jakékoli brýle k prdu… 😁 Ale jinak… ano, pro některé podmínky je to tak. Ovšem pro jiné podmínky jsou vhodné jiné brýle. Za jasného slunného dne jsou výborná skla drivewear. Jenže se zase nehoděj na noční jízdu.

Edison

A ještě doplním, že těch různých skel pro řidiče jsou dnes už mraky… Ale to už je o něčem jiném.