annas

Která insenace je na repertoáru Národního divadla už více než 15 let?

Představitel hlavní role oslaví 7. 1. 60 roků.

Kdo je autorem této „commedie dell'arte“? Které jeho hry se stále hrají?

Nejlepší odpověď
rynek878

Sluha dvou pánů je zralým plodem commedie dell'arte – má tradiční postavy a situace. Odehrává se v úzkém rodinném rámci, kde jsou hlavní událostí zásnuby, které komplikuje sluha Truffaldino, mazaný a přihlouplý zároveň. Rozehrává komedii záměn a nedorozumění, poháněn svým věčným hladem, skrze nečekané peripetie až ke šťastnému konci. Obklopují ho tradiční postavy – masky commedie dell'arte – ustaraný tatík Pantalone, přemoudřelý doktor a jejich zamilované děti, dobrodružný pár milenců, hostinský Brighella, služka Smeraldina. Truffaldina u nás hraje Miroslav Donutil, který rozvíjí tradici hereckých improvizací k velké radosti mnoha diváků. Inscenace je na repertoáru už více než patnáct let let, v červnu 2010 oslavila neuvěřitelnou 450. reprízu a stále si nachází své početné publikum, které zcela zaplňuje hlediště Národního divadla.

Zdroj: http://www.narodni-divadlo.cz/De­fault.aspx?jz=cz&dk=­predstaveni.as­px&sb=2&ic=32&pr=83564

Další odpovědi
vagra

Autorem komedie Sluha dvou pánů, je italský dramatik Carlo Goldoni.
Jedna z dalších známých Goldoniho her,je Poprask na laguně.