Usoman

Která ČOV v Česku odstraní nejvíc procent znečištění z odpadních vod?

Například děčínská ČOV byla postavená v roce 2001 a užívá moderní metody, které odstraní 98,49% veškerého znečištění, což není málo. Existuje v Česku čistička, jejíž vypouštěná voda je ještě čistší? Odtok z ČOVek se určitě testuje, existuje tabulka nejlepších čističek, podle toho jak je vypouštěná voda čistá?

Jestli je tu nějaký ekolog zabívající se znečištěním vody, tak mi snad určitě pomůže. Díky. :)

Odpovědi
Kepler

To se dost dobře srovnávat. Hodně záleží na použitých technologiích a typu vstupních parametrů OV. Jestli existuje nějaký žebříček nevím, ale dost o tom pochybuju, i výstupy z ČOV podléhají značným výkyvům. Ze své praxe technologa vodního hospodářství ve velkém chemickém závodu vím, že vypouštěná vyčištěná odpadní voda dosahovala takové kvality, že během 10 – 20 km vodního toku už byla kvalita vody ve vodoteči na stejné úrovni, jako před výpustí (vliv samočištění řeky). Ovšem šlo o technologie původem ze 60. let a čištění bylo několikastupňové, chemickým a fyzikálním čištěním počínaje a biologickým konče. V podstatě teoreticky není problém z jakékoliv odpadní vody vyrobit vodu pitnou. Jde jen o investice a motiv (proč by to někdo dělal).