dust8

Která česká bankovka vám příjde vzhledově nejluxusnější?

Nejlepší odpověď
Kepler

No přece ta pětilitrová! Číslo 5000 vypadá mnohem krásněji, než 100.

Další odpovědi
DoTazatel

Současná 100 Kč, 200 Kč a 1000 Kč – tedy podle osobností: Karel IV., Komenský a Palacký, ti si tam zaslouží být.

Dříve také papírová 20 Kč – Přemysl Otakar I.

Je plno osobností české historie, které by si tam zasloužily být. Já bych na nějakou (třeba tu nejvyšší) dal Přemysla Otakara II.

Nejkvalitnější, nejluxusnější je pochopitelně 5-tisícovka, protože má nejvyšší hodnotu.

Hodnota bankovek a osobností na nich vyobrazených odpovídají chronoligicky tomu, která osobnost byla v nějaké době období největtší (podle ČNB a vlády) — v čím vzdálenější historii ta osoba žila, tím má její bankovka menší hodnotu. Čím blíž moderní době ta osobnost je, tím je její hodnota vyšší. Což je podle mě chyba, na bankovku s nejvyšší hodnotou bych dal třeba Karla IV. nebo Přemysla Otakara II., Pak P. Otakara I. atp,… tedy podle zásluh, podle skutečné velikosti oné osobnosti, atd. – neřadil bych to chronologicky. Třeba z mého pohledu není Emma Destinová až taková osobnost – ne taková, aby byla na bankovce a ještě na tak vysoké.

annas

stejný dotaz před rokem, , můžete srovnat.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaka-je-nejhezci-ceska-bankovka

Pro zajímavost česká stokoruna z roku 1981 je čtvrtou nejhezčí bankovkou na světě.

Moje otázka

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zaradili-byste-csl-stokorunu-z-r-1961-mezi-6-nejhezcich-bankovek-sveta-ne-pomohl-k-umisteni-motiv-na-licni-strane

Jinak vzhled bankovek neřeším, jen jejích hodnotu. při placení.. Líbí se mně všechny papírové, když jsou čisté,. nepomačkané, jako by vytištěné.

Ametyst

Dvacetilibrovka. Aha, změna zadání, sorry. 🙂

Drap

1000 kč z roku 2008

zjentek

Žádná nejluxusnější tady není.

Mc Merkurion

… trochu mimo mísu: nejhezčí byla stovka z jednašedesátýho, teda ta Hradčana, ale to byla bankovka ČSSR