Avatar uživatele
EKSOT123

Která část rýže je zapotřebí na rýžování zlata a nebo je zlato tak rudé?

V jednom článku jsem narazil na zmínku, že výraz je z německého „reisen“, kde má stejný význam. Ale není to pravda, reisen znamená pouze cestovat. Reis je sice rýže, ale nepoužívá se v souvislosti se zlatem. Ledaže by se to spojení používalo kdysi ve staré němčině, ale to jsem nenašel. Na světě jsme jediní, kdo zlato rýžují. Jinde je pánvují nebo perou.
Dále mě napadá souvislost se slovem ryzí, ryzec, ale červené zlato taky neznám…

Zajímavá 0 před 1178 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Midoc

Možná souvislost je s tím, že se rýže před použitím také proplachuje. Sléva se z ní voda, aby se z ní odstranily nečistoty. Je to jen podobnost činnosti.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
EKSOT123

Nemůžeme to vyloučit, nevíme jestli u nás dřív byla rýže, nebo jestli se dřív rýžovalo zlato a jak se tomu tenkrát říkalo. Zlato se tady spíš získávalo ze zlatonosných křemenných žil, ale možná i z náplav, nevím. Našel jsem jazykovědný článek
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=387
, kde prý to souvisí se slovem ryzí, což zase souvisí se slovem červený. To moc nechápu, je možné, že tedy ryzí dřív značilo barvu. A že ta barva podle mě byla původně zářivá, ne červená, jak tam píší. Načervenalé zlato by bylo jedině ve slitině s mědí. Ale v přírodě je většinou ryzí, maximálně směs se stříbrem. Takže vůbec žádná červená.

před 1177 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek