zjentek

Která část kapaliny při vylévání z laboratorní baňky odtéká napřed?

Představme si klasickou laboratorní baňku s plochým dnem. Třeba Simax, o objemu 2 l. Vidíte ji? Prostě široká baňka s úzkým hrdlem… A mě by zajímalo, když ji pomalu nakláním, abych z ní opatrně vylil tekutinu, z které části baňky odchází voda nejdříve.

Ode dna? Nebo naopak od hladiny? Toť pro mě zatím záhada. Bavme se konkrétně o vodě – čisté H2O. (;

Nejlepší odpověď
Justin1

Řekl bych, že voda odtéká z toho místa, kde hladina sahá k okraji, takže odtéká od hladiny. Tomu by odpovídalo i moje pozorování, že když mám na dně hrnku s čajem kousek čajového lístku a pomalu čaj vylévám, musím vylít skoro všechen čaj, než ten kousek lístku opustí hrnek.

Další odpovědi
elkon

Snadno lze vyzkoušet. Obarvi opatrně hladinu potravinářskou barvou (práškovou) a pak po naklonění baňky uvidíš, jak se voda chová.

Emefej

Od hladiny.

mosoj

A proč ode dna ? Jednak to není tak jednoduché jak se ti zdá, ale ty píšeš o vodě bez homogenizace. Takže proč ode dna. ( homogenizace, teplota, roztok, směs homogenní, heterogenní, sedimentace (chceš-li dekantace), hustota, dělení směsí na základě hustoty atd, atd. To vše je třeba vzít v úvahu. Dříve i selky věděly co to je sedimentace a dělení tučného mléka od méně tučného sléváním. A to neměly „vejšku“ Ty ale píšeš snad o čisté vodě .

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Ad mosoj: nechápu, co je pro člověka schopného podobný odpovědi, nepochopitelného na otázce. Na druhou stranu velmi dobře chápu, že komplikovat okolní život je privilegiem zákeřných. Když se dva bijí, třetí se směje, atd. atd…

elkon

justin1 – lístek je těžší, proto zůstává u dna až dokonce.

zjentek

Až do konce! Nikoli dokonce.

zjentek

Přesně. Mě zajímá, jak v baňce pracují vodní proudy předtím, než začnu vodu vylévat… zda se při náklonu k úzkému hrdlu na hladinu tlačí proudy ode dna, nebo naopak zůstává „spodní“ voda v klidu. Ježišové, to jsem si myslel, že ZROVNA TADY nemusím určité principy a vůbec vše okolo představivosti vysvětlovat… Elkon též… no mít doma tu barvu, tak nelezu sem, neasi… (;

elkon

Potravinářské barvivo má většinou každá hospodyně doma.

elkon

Ještě dodám, třeba barva na velikonoční vejce.

zjentek

Ale já v domácnosti nemám hospodyni, stejně jako barvivo na vajca a taky by ti neublížilo soustředit se na odpověď a třeba jednou za rok nějakou rozumnější vypotit>>> https://www.od­povedi.cz/uzi­vatel/profil/76985

elkon

Odpověď byla rozumná dost a byla k věci. Spíš ten dotaz je k ničemu, je úplně jedno jak co teče, pouze těmi nesmysly honíš body. Ale nejsi tu sám, takových je tu víc.

zjentek

Seš drzej jak opice… Aby tě potrefila prostata! Pak seznáš, že vůbec není jedno, jak co teče!

elkon

Lepší drzej (i když nevím, co se ti na normální odpovědi zdá drzého), než ze sebe dělat hlupáka.

zjentek

Tak o tom by se ve vyzrálé společnosti dalo polemizovat. Ale zatím žijeme v nenasytné spol., kde drzých je příliš, takže teď bych se do toho rozhodně nepouštěl a rozhodně ne tady, kde vládne…

zjentek

…nad hloupostí prospěch. A zde jsem já, zjentek, hloupým rád.

zjentek

…A odpovědět nemíníš, tak co řešíš? Paličák a drzoun, to máš prašť jako uhoď, draku. (;