kouzlo, nevíte proč to tak je?

Mám 21 karet, dělím je na 3 hromádky. Kouzelník vyzve člověka, a ten řekne, v které hromádce je jeho myšlená karta. Když je to v 1. romádce, první hromádku dá uprostřed mezi 2. a 3. ,když to bude v 2. dá tu druhou uprostřed. Když to bude ve 3. dá tu 3. uprostřed mezi 2. a 1.

a toto opakuje 3×

nakonec to dá dohromady vše.. a odpočítá 11. kartu.

ANO!! to je ta myšlená karta. Proč?

jakto, že to uádl? máte vysvětlení? děkuji :)

Nejlepší odpověď
kapka

Moje oblíbené kouzlo a vy jste ho prozradil/a, čím se teď budu živit?!
Asi, jak se dává ta hromádka pořád doprostřed, tak se pokaždé nakonec ta karta dostane přesně doprostřed balíčku. Nějak matematicky se to určitě taky dá znázornit… Nejsem matematik, jsem kouzelnice. 🙂

Další odpovědi
bolak

Tak teď jsem to zkoušel, a je to skutečně tak. On tu kartu ale neuhádne jak říkáš ty :) , ona mu ta karta vyjde a je to logické. A odpočítá 11 karet ne proto že by to bylo nějaké kouzelné číslo, ale protože 11.karta je přesný střed balíčku o jednadvaceti kartách.

Tak a teď se to „kouzlo“ pokusím nějak analyzovat, bude zábava :)

Tím že dává hromádku s tvou kartou vždy doprostřed, vytváří jakousi pomyslnou mřížku, ve které mění řádky v sloupce. Představ si že máš před sebou devět karet ve třech řádkách a třech sloupcích (to je ta pomyslná mřížka) a kouzelník se tě zeptá, ve kterém řádku a kterém sloupci se nachází tvá karta. Ty řekneš že prostřední řádek a prostřední sloupec a tím se mu z mřížky eliminují všechny karty, kromě té prostřední a má vyhráno.

Teď trocha praktického cvičení s kartami. Vezmi si balíček karet a místo 21 karet vyber jen těch 9. Tři srdcové karty, tři zelené a tři žaludové.
Těch 9 karet vem a rozlož si na stůl tři sloupce karet po třech kartách, obrázkama k sobě.

Levý sloupec –3 zelené karty
Prostřední sloupec – 3 červené karty
Pravý sloupec – 3 žaludové karty

  1. Teď si vyber z prostředního sloupce jednu červenou kartu.
  2. Červený sloupec karet vlož mezi zelený a žaludový sloupec a rozdej karty střídavě opět do tří nových sloupců.
  3. Pozoruj co se děje.

Prve jsi měl jsi tři stejně barevné sloupce, teď máš tři stejně barevné řádky. První řádek žaludy, prostřední řádek červené, spodní řádek zelené karty. Teď vidíš, že všechny červené karty (všechny ze kterých sis mohl na začátku vybírat) jsou v prostředním řádku, to znamená že kdybys teď ukázal na ten sloupec ve kterém se nachází karta a já ho dal opět doprostřed mezi ostatní dva sloupce, tvoje karta bude přesně ve středu balíčku, tedy přesně uprostřed mřížky. Akorát že používáme méně karet, tudíž by se neodpočítávala 11. karta nýbrž 5. karta.
21 karet… (21+1)/2= 11
9 karet… (9+1)/2= 5

V tomto případě, kdy jsme použili 9 karet také stačilo přerozdat karty pouze jednou. V případě 21 karet se vybraná karta po každém přerozdání posunuje blíže ke středu nového sloupce a protože sloupce už nejsou jen po třech kartách, ale po sedmi, je zapotřebí tří přerozdání karet do sloupců, aby byla stoprocentní jistota že se karta dostane do středu jednoho ze sloupců.

Pokud se nepletu, tak v případě že bys stejné kouzlo zkoušel s více kartama, například s 27 (21+ dvě karty do každého sloupce navíc), bylo by zapotřebí ne tří ale čtyř přerozdání aby byla stoprocentní jistota, že se hledaná karta dostane doprostřed balíčku. To jen tak pro zajímavost :). Snad jsem to nepodal moc složitě, v písemné formě to tak možná na první pohled vypadá, nicméně vemte do ruky mariášky a uvidíte sami…

MaSvo

Jen bych doplnil, že u 27 karet (tři hromádky po 9) stačí podle mne stále tři přerozdání (tj. naprosto stejný mechanismus, jako bylo popsáno pro 21 karet) a bude to 14. karta.
(Nemám teď u sebe karty, abych to vyzkoušel, ale na papíře mi to tak vychází…)
Vzpomněl jsem si teď na tento trik, co jsem znal jako malý kluk, už jsem si ale nepamatoval počty karet, tak jsem googlil. No a poté, co jsem našel tento příspěvek, tak jsem si na chvíli zapřemýšlel s tužkou a papírem…
Mimochodem, s 24 kartama to podle mne fungovat nebude a až pro více než 27 karet (ideálně by to asi fungovalo s 34=91 kartami) by už bylo potřeba víc „přerozdání“, když použiji toho krásného termínu… 😉

MaSvo

teda sorry, 34=81, nějak jsem se koukám uklepl…