evusa

kouření cigaret

Moje mamka kouří už od doby, co mi byl půl rok. Nyní je mi 15. Bydlíme v bytě a já mám pokoj tam, kde je balkon. Chodívá pořád kouřit na balkon aspoň 7× denně a mně to ten smrad táhne do pokoje a samozřejmě to dýchám. Poslední dobou si všímám, že i při nejmenší zátěži už jsem udýchaná, tluče mi srdce a když se pořádně nadechnu tak kašlu. Je možné, že mám zničené plíce? DAJÍ SE UDĚLAT NĚJAKÉ TESTY, abych zjistila v jakém stavu mám plíce? Děkuji
Doplňuji:
česílko: Já a lenivost? NIKDY! -_- Já ve sportu téměř žiji. Ale mamka co kouří častěji a dýchám to častěji, tak s velkým nádechem kašlu, špatně se mi dýchá atd.. mám obavy, že se mnou není něco v pořádku.

Nejlepší odpověď
www

Je to jednoduché. Stačí zajít k lékaři, vše vysvětlit a on ví nejlépe jak a co dál!
Zkušenost
Doplňuji:
Nejlépe k praktickému, v případě potřeby tě pošle dál.

Další odpovědi
anonym

Sice pasivní kouření je škodlivé, ale jestli není tvá dýchavičnost, zvýšený tep apod. daná leností, žádným pohybem.

Anizbor

Myslím si.že o lenivost nejde v žádném případě,pokud jak píšeš máš dost aktivit,ale je to určitě stresem,ten se tak projevuje,bušením srdce zvýšeným TK a pod.,když ti maminčino kouření vadí,což se nedivím(měla by kouřit tak,aby to nikoho neobtěžovalo),vě­trat,větrat a zase větrat,chodít do přírody,kde je čistý vzduch.

arygnoc

zasa to netreba preháňať s odporom voči komukoľvek/čo­mukoľvek (v tomto prípade fajčeniu – ale: viď posledný odstavec).

dušnosť (dyspnoe) býva príznakom kardiovaskulárnych a pľúcnych ochorení (s fajčením, ani pasívnym, to nemá nič spoločného, to by ste musela fajčiť 40 rokov 40 cigariet denne).

pokiaľ sa nejedná o vsugerovaný pocit (i druh hystérie) a skutočne máte fyziologické problémy, odporúčam navštíviť pľúcne oddelenie, kde i v prípade podozrenia na fyzický problém podstúpite tzv. spirotesty (kapacita pľúc, kapacita nádychu, výdychu, frekvencia v kľude/záťaži a pod).

tak isto sa môže jednať o začínajúcu astmu, resp. alergiu, možností je skutočne nepreberne.
takže s problémom sa treba obrátiť na lekára.

chápem, že vdychovanie cigaretového dymu (resp. zápach) vám nie je príjemné, ale to treba riešiť rozhovorom s matkou – že vám to nie je príjemné.
ten „smrad“ vám rozhodne nespôsobuje popísané problémy (okrem toho, že je nepríjemný, ale to je aj smrad z automobov, zapotenej kozmetiky a pod.).