martyuno

Koupě-přepis-pojištění osobního automobilu

Jen co současná situace dovolí cestovat mezi okresy potřebuji koupit osobní automobil, bude se jednat o ojetý vůz.
Zajímalo by mě jak probíhá vlastní přepis a pojištění auta, protože jsem již více jak 15 let auto neprodával ani nekupoval a vše je dnes jinak než tehdy.
Když se pojedu podívat na auto dle inzerátu, bude se mi zamlouvat co potom následuje?
Myslím tím papírová martirie přepisu z původního na nového majitele, pojištění, evidenční kontrola.
Zajímají mě postřehy lidí kteří toto nedávno absolvovali.
Předem děkuji za případně odpovědi

Nejlepší odpověď
Arne1

Pokud budeš kupovat od autobazaru, tak ti s největší pravděpodobností nabídne, že přepis na základě plné moci zařídí. Nebo opačně, dostaneš od nich plnou moc k provedení evidenční kontroly a k přepisu. Pojištění si musíš zařídit sám (nebo ti něco nabídnou v bazaru, nemusí to být kvalitní ale lze to do dvou měsíců zrušit). Pokud pojedeš najisto, tak můžeš mít pojistku dopředu, stačí ti k tomu VIN auta který bazary zveřejňují.
Pokud to bude od soukromníka, tak se na úřadě musíte setkat, nebo opět jeden z vás musí tomu druhému dát plnou moc (musí to být ověřené třeba na poště). S největší pravděpodobností to bude chtít zařídit prodávající, je to lepší pro jeho bezpečí kdybys na to náhodou „zapomněl“.

Další odpovědi
aliendrone

JJ, souhlasím s Arne1. Jen bych chtěl vypíchnout ten fakt, že pojištění (povinné) MUSÍŠ mít sjednané předem a dorazit k přepisu s již uzavřenou smlouvou, jinak auto nepřepíší! Přirozeně se všemi ostatními doklady (techničák, kupní smlouva) včetně dokladu o provedené evidenční kontrole staré myslím max. 14 dní, to nwm jistě (obvykle evidečku zařizuje prodávající). A hlavně případné zplnomocnění k úkonům MUSÍ být OVĚŘENÉ (viz Arne1).

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Arne1

Aliendrone: pojistku nemusí mít pokud je ještě platná od prodávajícího, stačí libovolná platná zelená karta.