eso123

Je možné aby kupovaný dům byl napsaný pouze na mou osobu, nikoliv i na manželku?

Kupuji dům, ale nechci aby v něm měla podíl má manželka. Je to právně možné, aby to nebylo zaregistrováno jako SJM, ale dům byl napsaný pouze na mou osobu? Děkuji za odpověď.

Původní neotázka
Koupě domu při trvání manželství

Nejlepší odpověď
autacek

Dům může být v katastru napsán jen na tebe, ale pokud byl pořízen z prostředků spadajících do SJM, bude stále jeho součástí. Pokud však by byl takovýto majetek pořízen výhradně z prostředků které součástí SJM nebyly, zásadně by to měnilo situaci.

Další odpovědi
Drap

Pokud jste manželé, tak je jedno na koho bude dům napsaný. Neni problém, aby byl napsán pouze na tebe. V případě rozvodu se ale bude započítávat do SJM

ivzez

Kupujete-li dům za své prostředky, které nespadají do SJM,
typicky dar, dědictví, úspory z doby před sňatkem, bude dům pouze
Vaším majetkem a tak také bude zapsán do katastru nemovitostí.

Kupujete-li dům z protředků spadajících do SJM,
bude dům v SJM bez ohledu na to, jak bude zapsán v katastru
(manželka na něm bude mít podíl, přestože si to nepřejete).

Smlouvyzdarm

Jen bych doplnil, že je tady ještě možnost zúžení SJM nebo i vypořádání SJM. To může udělat jen notář. Tím by se také dalo docílit, že nemovitost nebude spadat do SJM.