misus

kosti v těle

kolik máme v těle kosti ?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Kostru člověka tvoří asi 208–214 volně či pevně spojených kostí, které poskytují celému tělu pevnou, ale pohyblivou oporu. Některé kosti mimoto slouží jako ochranná pouzdra životně důležitých orgánů (lebka chrání mozek a smyslové orgány, hrudní koš zase plíce a srdce). Každá kost má svou specifickou velikost a tvar, podle role, kterou v těle hraje. Kosti se řadí podle velikosti od silné stehenní kosti, která je dlouhá okolo 50cm, až k malinkému třmínku, nejmenší kosti nacházející se v uchu, která je dlouhá 2,6mm.
Politikům chybí páteř.

Zdroj: http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­fo/anatomie_jak_fun­guje_lidske_te­lo/pocet_kosti_v_lid­skem_tele_kolik_kos­ti_ma_clovek_in­formace_kostra_ob

Další odpovědi
jennysh

Jaký počet kostí je v jednotlivých částech těla?
Lidská hlava má 29 kostí. Kopulovitě tvarovaný vršek lebky tvoří 8 kostí, které jsou napevno spojeny. V přední obličejové části je dalších 14 kostí, 3 uvnitř každého oka a ucha a mandibula tvořící horní čelist.

Páteř se skládá ze 33–34 obratlů: 7 krčních, 12 hrudních, 5 bederních, 5 křížových (srostlých v kost křížovou) a 4–5 kostrčních, spojených v kost kostrční. Páteř tvoří ochranné pouzdro pro míchu. Miskovitě prohloubená týlní kost se připojuje dvěma výběžky k prvnímu obratli, zvanému nosič (atlas). Tento obratel získal své jméno podle řeckého boha, který prý držel svět na svých ramenou. Kruhovitý atlas je posazen na čepovci (axis). Mícha prochází otvorem v týlní kosti a vstupuje do páteřního kanálu, otvory mezi obratli vystupuje 31 párů míšních nervů.

Ramena, paže a vlastní ruce čítají dohromady asi 64 kostí. V horní části paže je dlouhá kost pažní a v její dolní části jsou dvě kosti – vřetenní a loketní. Lidská ruka se skládá z velkého počtu kostí – 8 kostí karpálních v zápěstí, 5 záprstních v dlani, 2 prstních článků v palci a 3 prstních článků v každém ze čtyř prstů.

Naše kyčle, nohy a chodidla mají dohromady 62kostí. V každém kotníku je 7 zánártních kůstek. I v chodidlech najdeme velký počet kostí – 5 nártních kůstek v obou ploskách, 2 prstní články v každém velkém palci a 3 prstní články v každém z ostatních 4 prstů.

Zdroj: http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­fo/anatomie