Avatar uživatele
Maršmelounek

Poradíte s popsaným příkladem, který se týká kořene slova?

Kořen slova

Mám dotaz ohledně stavby slova. Nerozeznám dost dobře úplný základ a to je kořen. Kořen má být nejmenší a nedělitelná část slova. Jaký je potom kořen slova učebna? – píše se, že učeb. Jaký je kořen slova učitel – píše se, že učit.Osobně mi dělá problém to, že bych takovýto kořen rozdělila ještě jinak, za mě je kořen slova uč – toto je až nedělitelné. Kořen se má poznat podle jeho příbuzných slov.. takže učit, učitelka, učební vyučovat.. všude se opakuje uč, tak proč je kořen slova učebna – učeb a ne uč?Předem moc děkuji za vysvětlení =)

Upravil/a: annas

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, ivzez před 2030 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Na dálku se špatně vysvětluje. Lépe by vám vysvětlila určitě vyučující,.
Navíc nevím, do které chodíte třídy, zda se učíte rozdíl mezi morfematickým a slovotvorným rozborem.

U morfematického rozboru je kořen = uč- u slovotvorného rozboru to může být kořen (definici jste uvedla), nebo kmen = část slova, k níž se připojuje slovotvorná přípona.

Takže slovo se tvoří ze slovotvorného základu + přípony, předpony.

Další pojem = základové slovo = slovo, od kterého je další slovo odvozené. Může být již samo odvozené. Kromě učit atd. – např – led-ov-ec je odvozený od led-ov-ý, toto slovo pak od led-

uč-i-tel-k- a. Od kořene uč- je odvozené příponou -it – uč-it = slovo základové pro další slovo – uč-i-tel = základové slovo pro učitelka.

Slovo učit bylo vytvořené z kořene uč-. Tento kořen zůstává stále stejný.

uč-eb-na – kořen je stejný, ale k tomu kořeni byla přidaná přípona , takže slovo – učeb- je kořen s příponou a tvoří se další slova. Napr. učeb-nice.

Opakuji, je třeba správně rozlišit kořen – slovotvorný základ a slovo základové. Pojmy jsem vysvětlila výš.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?ivzez Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce
Avatar uživatele
doyle thomas

rozumím tvému dotazu. Kořen slova je nejmenší nedělitelná část slova, která nese jeho základní význam. V případě slova „učebna“ je kořenem slovo „učeb“. To lze doložit příbuznými slovy, jako jsou „učit“, „učitel“, „učební“, „vyučovat“, atd. V těchto slovech se vždy vyskytuje stejný kořen „učeb“.

Are you looking for [url=https://hou­seofhazards.com]hou­se of hazards[/url] game?

Avatar uživatele
Maršmelounek

Takže =D , pokud jsem to správně pochopila – pokud bude v zadání morfematický (tvaroslovný?) rozbor – určím úplně do nejmenšího prvku slovo – klidně na několik předpon, jeden kořen, několik přípon a koncovku. – uč-eb-na. Tohle je totéž jako zadání: urči mi stavbu slova?
Pokud bude v zadání slovotvorný rozbor – chtějí po mně určit slovotvorný základ + slovotvorný formant. Existuje nám teda nějaký základ, který už nerozpitvávám a určím k němu formant – příponu, koncovku apod. = učeb-na
Blížím se aspoň trošku? =D

před 2030 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

U tvoření slov sledujeme, z kterého slova byl zadaný výraz
bezprostředně utvořen – říkáme mu základové slovo.

Příklad na slovotvorný rozbor

předražený
ZS (základové slovo): předražen (tj. příčestí trpné slovesa předražit)
StZ (slovotvorný základ): předražen- (zde je náhodou identický se základovým slovem; jak jsme si řekli, to není v češtině samozřejmým jevem)
F (formant): -ý (resp. soubor všech pádových koncovek všech tří rodů a obou čísel podle vzoru mladý)

Opravdu důsledný slovotvorný rozbor tímto samozřejmě nekončí: je třeba dobrat se základového slova kořenného; tímto postupem zároveň objasníme i významovou stránku daného slova a rovněž de facto provedeme i morfematický rozbor – k tomu viz níže. Takže pokračujeme dále ve slovotvorném rozboru dotazovaného slova:

morfematický

předražený:
pře/draž/en/ý
pře-je předpona; –draž- je kořen (ve variantě se změkčenou souhláskou h→ž); –en je přípona; –ý je koncovka.

Příklady z učebnice.

Pokud používáte výraz morfematický, v pořácdku.Nevěděla jsem, takže opravím v odpvoědi.

Zdá se, že jste pochopila.

před 2030 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Maršmelounek

Díky moc =)

před 2030 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek