Maršmelounek

Poradíte s popsaným příkladem, který se týká kořene slova?

Kořen slova

Mám dotaz ohledně stavby slova. Nerozeznám dost dobře úplný základ a to je kořen. Kořen má být nejmenší a nedělitelná část slova. Jaký je potom kořen slova učebna? – píše se, že učeb. Jaký je kořen slova učitel – píše se, že učit.Osobně mi dělá problém to, že bych takovýto kořen rozdělila ještě jinak, za mě je kořen slova uč – toto je až nedělitelné. Kořen se má poznat podle jeho příbuzných slov.. takže učit, učitelka, učební vyučovat.. všude se opakuje uč, tak proč je kořen slova učebna – učeb a ne uč?Předem moc děkuji za vysvětlení =)

Nejlepší odpověď
annas

Na dálku se špatně vysvětluje. Lépe by vám vysvětlila určitě vyučující,.
Navíc nevím, do které chodíte třídy, zda se učíte rozdíl mezi morfematickým a slovotvorným rozborem.

U morfematického rozboru je kořen = uč- u slovotvorného rozboru to může být kořen (definici jste uvedla), nebo kmen = část slova, k níž se připojuje slovotvorná přípona.

Takže slovo se tvoří ze slovotvorného základu + přípony, předpony.

Další pojem = základové slovo = slovo, od kterého je další slovo odvozené. Může být již samo odvozené. Kromě učit atd. – např – led-ov-ec je odvozený od led-ov-ý, toto slovo pak od led-

uč-i-tel-k- a. Od kořene uč- je odvozené příponou -it – uč-it = slovo základové pro další slovo – uč-i-tel = základové slovo pro učitelka.

Slovo učit bylo vytvořené z kořene uč-. Tento kořen zůstává stále stejný.

uč-eb-na – kořen je stejný, ale k tomu kořeni byla přidaná přípona , takže slovo – učeb- je kořen s příponou a tvoří se další slova. Napr. učeb-nice.

Opakuji, je třeba správně rozlišit kořen – slovotvorný základ a slovo základové. Pojmy jsem vysvětlila výš.

doyle thomas

rozumím tvému dotazu. Kořen slova je nejmenší nedělitelná část slova, která nese jeho základní význam. V případě slova „učebna“ je kořenem slovo „učeb“. To lze doložit příbuznými slovy, jako jsou „učit“, „učitel“, „učební“, „vyučovat“, atd. V těchto slovech se vždy vyskytuje stejný kořen „učeb“.

Are you looking for [url=https://hou­seofhazards.com]hou­se of hazards[/url] game?

Maršmelounek

Takže =D , pokud jsem to správně pochopila – pokud bude v zadání morfematický (tvaroslovný?) rozbor – určím úplně do nejmenšího prvku slovo – klidně na několik předpon, jeden kořen, několik přípon a koncovku. – uč-eb-na. Tohle je totéž jako zadání: urči mi stavbu slova?
Pokud bude v zadání slovotvorný rozbor – chtějí po mně určit slovotvorný základ + slovotvorný formant. Existuje nám teda nějaký základ, který už nerozpitvávám a určím k němu formant – příponu, koncovku apod. = učeb-na
Blížím se aspoň trošku? =D

annas

U tvoření slov sledujeme, z kterého slova byl zadaný výraz
bezprostředně utvořen – říkáme mu základové slovo.

Příklad na slovotvorný rozbor

předražený
ZS (základové slovo): předražen (tj. příčestí trpné slovesa předražit)
StZ (slovotvorný základ): předražen- (zde je náhodou identický se základovým slovem; jak jsme si řekli, to není v češtině samozřejmým jevem)
F (formant): -ý (resp. soubor všech pádových koncovek všech tří rodů a obou čísel podle vzoru mladý)

Opravdu důsledný slovotvorný rozbor tímto samozřejmě nekončí: je třeba dobrat se základového slova kořenného; tímto postupem zároveň objasníme i významovou stránku daného slova a rovněž de facto provedeme i morfematický rozbor – k tomu viz níže. Takže pokračujeme dále ve slovotvorném rozboru dotazovaného slova:

morfematický

předražený:
pře/draž/en/ý
pře-je předpona; –draž- je kořen (ve variantě se změkčenou souhláskou h→ž); –en je přípona; –ý je koncovka.

Příklady z učebnice.

Pokud používáte výraz morfematický, v pořácdku.Nevěděla jsem, takže opravím v odpvoědi.

Zdá se, že jste pochopila.

Maršmelounek

Díky moc =)