Koprocesor je to samé jako vícejádrový procesor?

Viz: http://www.slovnik-cizich-slov.cz/kopro­cesor.html

Nejlepší odpověď
Lamalam

Ne. Kopr je další procesor, který pomáhá tomu hlavnímu. Dnes se to nepoužívá, bylo to aktuální někdy v dobách procesoru řady 386, kdy se k nim přidávaly matematické koprocesory.

Další odpovědi
aliendrone

Matematický koprocesor se implementoval do procesorů především ke zvýšení jeho výkonu ve floating výpočech (v plovoucí čárce, tedy s reálnými čísly), což bylo kriticky důležité např. ve hrách. (a pro kancelářské aplikace v podstatě bezvýznamné)

Komické je, že první procesory 486SX (tedy BEZ koprocesoru a tudíž znatelně lacinější) se vyráběly jako DX a POTÉ jim byla laserem „odstřihnuta“ floating jednotka, aby se mohly laciněji prodávat. Což vedlo k mýtům, že 486SX je výrobně nepodařený (zmetek) 486DX – tehdy ještě bylo pro lidi podivné, že by se mohlo vynaložit více úsilí a peněz na LACINĚJŠÍ věc – to teprve „advanced moderní marketing“ nás oblažil podobnými „vymoženostmi“. ;) :D :D

Takže NE, koprocesor NENÍ vícejádrový procesor, je to SOUČÁST procesoru (podobně jako cache).

Dochy

Koprocesor není vícejádrový procesor. Vícejádrový procesor má několik stejných jader a proto může zpracovávat několik procesů najednou (buď běží několik různých programů, nebo jeden program může zpracovávat zároveň několik proudů dat apod…)

Koprocesor pomáhá zpracovávat nějaké speciální úlohy. Matematický koprocesor pro procesory rodiny 86 začal už obvodem 8087 pro podporu procesoru 8086. Následovaly 80287, 80387 pro 80286, 80287… Pokud koprocesor nebyl nainstalován, úlohy s floating point musela řešit nějaká knihovna v systému s pomocí hlavního procesoru – bylo to ale pomalé.

80486 už měl koprocesor vestavěný, původně se (pokud se nepletu) opravdu nepovedené procesory prodávali s deaktivovaným koprocesorem za nižší cenu, ale poptávka byla vysoká, tak pak Intel deaktivoval koprocesor i zdravým procesorům aby měl dost SX verzí. 487 pak nebyl koprocesor, ale kompletní 486 která v systému 486SX deaktivovala a převzala kompletní funkci. Od pentií dál už se na matematický koprocesor nehraje, v rámci čipu je uvnitř „FPU“ (floating point unit – jednotka pro zpracování výpočtů s plovoucí řádovou čárkou)