nadka77

Musím se po ukončení smlouvy v červnu nahlásit na úřadě práce, když jsem nyní na těhotenské?

Smnlouva u zaměstnavatele mi končí v červnu,měla jsem ji na dobu určitou.V té době jsem otěhotněla a jsem od začátku těhotenství na neschopence.Nyní ve 4 měsíci.Musím se po ukončení smlouvy v červnu nahlásit na úřadě práce?A musím tam hlásit že jsem na neschopence?

Odpovědi
marci1

Pro přiznání nemocenské z posledního zaměstnání na dobu určitou je potřeba nastoupit na nemocenskou v ochranné lhůtě, která činí 7 dní od skončení pracovního poměru. Prvních 21 dní však náleží náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel a teprve poté nemocenské dávky. Proto je vhodné nastoupit na nemocenskou ještě před uplynutím pracovní smlouvy na dobu určitou, aby těhotná zaměstnankyně dostávala náhradu mzdy od svého zaměstnavatele.

http://finexper­t.e15.cz/rizi­ka-smlouvy-na-dobu-urcitou-pro-maminky

ivzez

Míníte těhotenskou nevolnost nebo co?
Těhotenská dovolená, neschopnost apod. neexistuje.

V době dočasné pracovní neschopnosti (DPN, nemoci)
nejste uchazečkou o zaměstnání,
takže Vás ÚP nebude moci zaevidovat.

Na nemocenské budete mít nárok i po skončení zaměstnání
a zdravotní pojištění za Vás bude hradit stát.
Budete si ale muset zajít na „svou“ zdravotní pojišťovnu
a doložit, že pobíráte nemocenské.

Sociální pojištění není povinné
a nelze se k němu přihlásit ani dobrovolně.

Víte, jestli „dosáhnete“ na peněžitou pomoc v mateřství?
Jak dlouho trvá zaměstnání?
A na kdy máte stanoven termín porodu?

Marci, tazatelka už na neschopence je,
s koncem zaměstnání se jenom „překlopí“
v nemoc v OL.
Doplňuji:
Také čtu nepozorně, teprve po odeslání odpovědi
jsem zaregistrovala, že jste již ve 4. měsíci.

Jestli jste byla v posledních dvou letech alespoň 270 kalendářních dnů (cca 9 měsíců) nemocensky pojištěna (zaměstnána), měla byste mít na PPM nárok, přestože zaměstnání skončí v průběhu těhotenství. Přesné informace zjistíte na OSSZ.