Avatar uživatele
nadka77

Musím se po ukončení smlouvy v červnu nahlásit na úřadě práce, když jsem nyní na těhotenské?

Smnlouva u zaměstnavatele mi končí v červnu,měla jsem ji na dobu určitou.V té době jsem otěhotněla a jsem od začátku těhotenství na neschopence.Nyní ve 4 měsíci.Musím se po ukončení smlouvy v červnu nahlásit na úřadě práce?A musím tam hlásit že jsem na neschopence?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? ivzez, marci1 před 3605 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Pro přiznání nemocenské z posledního zaměstnání na dobu určitou je potřeba nastoupit na nemocenskou v ochranné lhůtě, která činí 7 dní od skončení pracovního poměru. Prvních 21 dní však náleží náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel a teprve poté nemocenské dávky. Proto je vhodné nastoupit na nemocenskou ještě před uplynutím pracovní smlouvy na dobu určitou, aby těhotná zaměstnankyně dostávala náhradu mzdy od svého zaměstnavatele.

http://finexper­t.e15.cz/rizi­ka-smlouvy-na-dobu-urcitou-pro-maminky

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ivzez

Míníte těhotenskou nevolnost nebo co?
Těhotenská dovolená, neschopnost apod. neexistuje.

V době dočasné pracovní neschopnosti (DPN, nemoci)
nejste uchazečkou o zaměstnání,
takže Vás ÚP nebude moci zaevidovat.

Na nemocenské budete mít nárok i po skončení zaměstnání
a zdravotní pojištění za Vás bude hradit stát.
Budete si ale muset zajít na „svou“ zdravotní pojišťovnu
a doložit, že pobíráte nemocenské.

Sociální pojištění není povinné
a nelze se k němu přihlásit ani dobrovolně.


Víte, jestli „dosáhnete“ na peněžitou pomoc v mateřství?
Jak dlouho trvá zaměstnání?
A na kdy máte stanoven termín porodu?


Marci, tazatelka už na neschopence je,
s koncem zaměstnání se jenom „překlopí“
v nemoc v OL.
Doplňuji:
Také čtu nepozorně, teprve po odeslání odpovědi
jsem zaregistrovala, že jste již ve 4. měsíci.

Jestli jste byla v posledních dvou letech alespoň 270 kalendářních dnů (cca 9 měsíců) nemocensky pojištěna (zaměstnána), měla byste mít na PPM nárok, přestože zaměstnání skončí v průběhu těhotenství. Přesné informace zjistíte na OSSZ.

Upravil/a: ivzez

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek