Sandy

Koncovky -ovi/-ovy

Mohl by mi někdo prosím vysvětlit, kdy a kde se jaká koncovka píše? Většinou to nějako „uhodnu“, ale pravidla jsem už zapoměla.

Nejlepší odpověď
quentos

  • ovi je životná koncovka 3. a 6. pádu podst. jmen mužského rodu vzoru „muž“, „pán“, předseda a eventuálně ještě „soudce“. Ještě se používá v prvním (ale POUZE v prvním) pádě přivlastňovacích přídavných jmen, váží-li se k podst. jménům rodu mužského životného (BRATROVI synové, ALE viděl jsem BRATROVY syny, neboť zde už se jedná o pád čtvrtý).

V ostatních případech je všude tvrdé -ovy (jiný než první pád přivlastňovacích přídavných jmen).

Další odpovědi
annas

Quentos ještě zapomněl uvést jeden případ, kdy se píše koncovka -ovi, a to: ti Novákovi přišli, Novákovi, poslouchejte! – význam rodina Novákova. Tedy jako koncovka v 1. a 5. pádě u vlastních jmen, kdy označují rodinu jako celek.

panenka

Zde vám zasílám odkaz na koncovky ovi/ovy

Zdroj: http://www.mo­jecestina.cz/gra­matika/c20090309­05-Koncovky--ovi-a--ovy.html