lensen

Končí mi pracovní poměr na dobu určitou. Mám 10 dní dovolené a zaměstnavatel mi ji odmítl vybrat. Má právo mi nevyhovět?

Končí mi pracovní poměr na dobu určitou.Mám 10 dní dovolené a zaměstnavatel mi ji odmítl vybrat s tím že by to narušilo chod výroby.Má právo mi nevyhovět i třeba jen s jedním dnem dovolené?

Zaměstnavatel mi dovolenou pochpitelně proplatí,ale spíš jde o to,že si aspon část dovolené chci vybrat,právě to mi nechce umožnit

Nejlepší odpověď
ivzez

Podle zákoníku práce určuje čerpání dovolené zaměstnavatel.
Pokud Vás až do konce potřebuje v práci, nemusí Vám čerpání
dovolené umožnit.

Nevyčerpanou část dovolené pak proplatí
spolu s poslední mzdou po skončení zaměstnání.

Další odpovědi
lexx

na hajzlíky zlatokopy co si říkaj „podnikatele“ jenom tvrdě a bez kompromisů tím spíš že z firmy zřejmě odcházíš a nenarazíš na odvetné sankce, advokátní poradna pro pracující ( jsou i bezplatné) v krajnosti soud, možná stačí pohrozit a šéf holomek vyměkne, když se budem krčit, poklonkovat, do zádele lézt budou nás jebat víc a víc, nene takhle bychom tu „kapitalistickou vlast“ když jeden může všechno a ostatní nic nevybudovali ani za 50 let

Hans51

To lexx:

Prosím Vás, jaké odvetné sankce ze strany zaměstnavatele? Jací advokáti? Soudy?

Tento případ je naprosto jasný a čistý, čerpání dovolené určuje zaměstnavatel (jak již napsal/napsala ivzez ⇒ § 217 a násl. zákoníku práce). Jedná se o jeden z nástrojů řídicí pravomoci zaměstnavatele. To, že většinou vyjde zaměstnanci vstříc a „dá“ mu dovolenou v požadovaném termínu, je jen a pouze projevem jeho dobré vůle, nic ho k tomu nenutí.

Vám by se jistě také nelíbilo, kdybyste v roli podnikatele (toho zlatokopa, o kterém mluvíte) musel/musela „dávat“ dovolenou přesně podle požadavků svých zaměstnanců. Co třeba plánování výroby, jednotlivých směn, objemu zakázek apod.?

Váš názor je úplně mimo, podobně, jako většina příspěvků v diskuzích na serveru novinky.cz a podobných.

msi

Napiš písemně na inspektorát práce.
Platí určitá pravidla, ale nejsou dostatečně specifikována ve vícesměnném provozu. Pochodíš jedině u inspektorátu.

simir7

Dovolenou určuje zaměstnavatel,a pokud neposkytne neuděláte nic,zaplatit ji musí.Inspekce práce vám moc nepomůže,max. za pár měsíců/nemají li­di/.

ivzez

Odpovědí Msi a Lexxe si nevšímejte, jejich autoři se mýlí.