Dominika98

Komunistický režim nezasahoval do života církve. ANO – NE ?

Nejlepší odpověď
anonym

DÚ???
Rozhodně ANO – ale zapřemýšlej jak a proč, jinak se nic nenaučíš…!
😉

Další odpovědi
vertigo

Komunisti ukradli (znárodnili) co mohli, včetně majetku církve. Poúnorový (1948) tzv. Akční výbor Národní fronty sice vydal prohlášení, že: „…….svoboda náboženství a vykonávání náboženských obřadů je jednou ze základních zásad našeho lidově demokratického režimu. ÚAV NF musí pečovat o to, aby náboženská svoboda byla všude v plné míře uchována, aby nerušený výkon náboženských obřadů byl zajištěn…“, ale praxe vypadala jinak:
http://x.co/4qj2R

Mirdas

Zasahoval.
Byli placeni a pod kontrolou tohoto režimu. Zda jejich činnost nevybočovala představám, většinou dali i pokoj. Zda však církevní zástupci šli cestou kterou jim víra a přesvědčení s čistým svědomím předurčovala, byli pronásledováni, zavíráni, mučeni.
Kláštery, kostely komunisté předělávali na kasárna, prasečáky, kravíny. V tom „lepším“ případě na úřady a školy.

Drap

Ano. Kněží byli placeni státem

dudu

V tomto případě šlo často spíše o soužití – viz. níže:

  • v jedné vesnici se členové místní organizace KSČ obrátili na soudruha faráře se žádostí, aby jim na veřejlnou stranickou schůzi opět půjčil kostelní lavice. Dotyčný však tentokrát rezolutně odmítl s odůvodněním, že posledně se účastníci po schůzi ožrali jako dobytek, porvali se mezi sebou a lavice mu pak vrátili poškozené a poblité. Situace se vyhrotila a obě strany přešly na taktiku vydírání v tom smyslu, že:
  • nepůjčí-li farář lavice, nebudou mu kluci předsedy a jednatele ministrovat při nedělní mši.,
  • poté farář pohrozil, že v tom případě nenapíše předsedovi MNV projev na prvomájový průvod a kromě toho budou věřící vyzváni, aby už nechodili na brigády organizované komunisty v rámci akce „Z“!

To už se soudruzi naštvali, faráři udělili tzv. stranický trest a jako pokání mu bylo uloženo vymyslet do rána na podporu politiky místní stranické buňky úderné a vydařené heslo! A to se také stalo.
Druhý den ráno na kostelní věži viselo heslo: „Proletáři všech zemí, už se proboha spojte“!

Andrejs

Ano, a část duchovních dokonce s komoušema spolupracovala. Přečti si například něco o hnutí Pacem in terris, třeba zde -http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sdru%C5%B­Een%C3%AD_kato­lick%C3%BDch_du­chovn%C3%ADch_Pa­cem_in_terris

Mc Merkurion

…nevím co vás to v té škole učí? Nás tohle neučili…

kia

Zkuste se podívat, jak to dělají ve Francii.
http://www.par­lamentnilisty­.cz/zpravy/Va­rovani-z-Francie-Ceska-cirkev-bude-nejbohatsi-na-svete-U-nas-je-chuda-245872