Alberttti

Komunismus v Československu. Čím vším byli lidé omezováni? celých 41 let?

Nejlepší odpověď
Terryle

Nemožnost svobodně vyjádřit názor
Nemožnost svobodně volit
Nemožnost volně cestovat
Omezená nabídka zboží (toaletní papír, hygienický vložky, ovoce, auta, televize… vlastně občas skoro všecko)
Trestání lidí za „prohřešky“ jejich blízkých (někdo z rodiny emigroval? děti nepůjdou na vysokou atd)
Buzerace za naprosté blbosti (kluk s vlasy po límec – neustálé rýpání „ostříhej se, nebo tě nevezmou na školu“ atd)
Problémy kvůli víře, chození do kostela atd

O vykonstruovanejch politickejch procesech (namátkou Horáková nebo hokejoví mistři světa z roku 1947 a 1949) ani nemluvě, ty se naštěstí neděly po celou dobu. Ale jejich zvěrskost to neomlouvá.

Další odpovědi
fablen

Z pohledu dítěte a dorostence, kterým jsem v té době byla: nesměly se nosit do školy džísky, oblíbené a moderní rifle-plísňáky, věřící na krku křížek (nebo pokud jej nosili, byli pod zpřísněným chováním učitele). Ve škole jsme říkali soudružko učitelko, na začátku roku nafasovali marxismus-leninismus a na konci roku neotevřené zase odevzdali. Účastnili jsme se organizované zábavy coby pionýři v kroužku, o prázdninách pak pionýrských táborů s nezbytnými modrými košilemi a červenými šátky.

Malý výběr zboží v obchodech, nedostatek ovoce a zeleniny, podpultové zboží, nákupy kvalitního zboží pouze za bony, nemožnost cestování za hranice ČR.

Nezapomenu zmínit protipotratové komise, které dle doslechu byly pro ženy velmi ponižující.

anonym

Nechápu,proč otázka byla uzavřena. Já bych mohl vyprávět!

led

Súhlasím s vami, že otázka bola predčasne uzavretá. Ale zjavne Albertti nechcel pripustiť diskusiu a spomienky.
Tiež by som vedela vyprávať…

led

Dámy, ako tak čítam vaše odpovede, asi som prežila detstvo a mladosť v nejakej inej republike.
Dokonca v 1.triede sme mali aj náboženstvo.
A to som v tom zriadení prežila 39 rokov…