Kryšpín

Komunikační a navigační družice jsou na nízké oběžné dráze?

Neb jsou i na vyšší oběžné dráze, jak by se řešilo pokud Rusko ty na nižší dráze zlikviduje

Odpovědi
Edison

Komunikační jak které. Dost jich je na geostacionární dráze. Ta je výš, než nízká.

hapiky

Sestřelit někomu družici se rovná vyhlášení války. Modli se, aby k tomu nedošlo!

aliendrone

Naprostá většina komunikačních (CIVILNÍCH) satelitů se pohybuje na středních či vyšších orbitálních hladinách. Komunikační systém umístněný na LEO (nízké orbitě) znám jen Iridium (jedna satelitní telefonní síť).

Tyto satelity se pohybují buď po geosynchronních (např. GPS > cca 20000km výška) nebo po geostacionárních prográdních drahách (Astra, Eutelsaty apod. cca 35000km výška) z jediného důvodu – k zajištění co nejvyšší kontinuity příjmu. Pochop že kdybys měl TV satelitní parabolou neustále verglovat jen proto, že ti několikrát za den vyjde a zapadne nad obzorem, asi bys NEMĚL radost. Zato taková geostacionární dráha družice umožňuje parabolu nasměrovat jednou natrvalo a tím to hasne. (není jednoduché udržet družici na geostacionární dráze, dělá nám v tom bordel Měsiček, jestli se trochu orientuješ ve fyzice a víš, co je problém 3 těles, pak je ti to jasné)

Jak by se řešilo sestřelení družic Ruskem? Pokud jde o tech. stránku věci, tak jedině nahrazením výpadku terrestrickými prostředky (pozemním vysíláním, kabelovými přenosy atd.), dokud by nedošlo k umístění nového satelitu/ů. Pokud jde o politické řešení – tak to asi nikdo neví, každopádně tento scénář téměř s jitotou smrdí válkou. ;) :D :D

Drap

Většina jich je na nízké oběžné dráze. Pokud někdo některou zlikviduje, tak se musí nahradit jinou, jinak systém pracuje s chybami, nebo vůbec.