setapouch

Komu z vás můžu prodat něco, co vám nedodám?

Ale později to se vší slávou od vás vezmu za deset procent ceny zpět, abych to prodal jinému.

http://zpravy­.idnes.cz/irak-l-159-c5h-/domaci.aspx?c=A140828­_133750_domaci_wlk

Ministerstvo obrany ČR koupí od Aera 70 ks za 50 mld (50 000 mil.) Kč = 714 mil. Kč/ks
15 ks tak stálo 10 710 mil. Kč

Aero koupí od Ministerstva obrany ČR 15 ks za 750 mil. Kč (připomínám, kus prodalo za 714 mil. Kč)
1 ks tak stojí 50 mil. Kč/ks
"Museli jsme přistoupit na celou řadu ústupků, a to hlavně při určování konečné ceny,“ řekl Ladislav Šimek, prezident Aera Vodochody.

Rrozdíl
9 960 mil. Kč pro Aero
„V samotném Aeru Vodochody vznikne potřeba zhruba osmdesáti až sta nových pracovníků, což je nezanedbatelný příspěvek k zaměstnanosti v regionu,“ dodal Šimek.
Kontrakt vytvoří 100 pracovních míst, tj. 99,6 mil. Kč na pracovní místo

Průměrná mzda 24 806 Kč
http://www.czso­.cz/csu/csu.ns­f/informace/cpmz06051­4.docx
Za peníze vyplacené Aeru by bylo možné těchto sto míst plně dotovat průměrnou mzdou po 4015 měsíců, tj. 334 let

Jak se na to díváte, zaměstnanci, samoživitelky, důchodci…?
Doplňuji:
Ano, je to skvělý obchod, bohužel, tradičně ne pro nás. Nicméně hovořím o vyhozených miliardách a jak máme být šťastni, že je od nás někdo koupí a dál prodá. A že máme být vděčni za pracovní místa.
Nákup samotný jsem kritizoval už dávno předtím, ale po bitvě je každý generál.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Docela dobře si pamatuji dobu, jak se L-159 kupovali a jak si jejich subdodavatelé vymáhali zvláštní zacházení ze strany státu http://euro.e15­.cz/tahanice-o-trustfin-807344 Také pamatuju, jak se je pokoušel prodat Topolánek v r. 2008 … Ta letadla jsou v podstatě odepsaná, sunk cost, nemá smysl prodejní cenu porovnávat s pořizovací ale s ostatními alternativami.
Doplňuji:
Ještě jsem teď četl, že ty předchozí koupili Američané za necelých 20 mil. Kč, takže těch současných 50 mil. Kč / ks je podle všeho dobrá cena ..