dust8

Komu se běžně odkazuje dům, pokud zůstavitel nemá děti?

Komu se běžně odkazuje dům, pokud dědic nemá děti?

Nejlepší odpověď
Emefej

Dědic dědí, zda má či nemá děti je úplně jedno.

Další odpovědi
Kepler

Dalšímu nejbližšímu příbuznému v pořadí stanoveném zákonem.

Drap

Podle zákona. Pokud i takový žádný dědic neni, připadne nemovitost státu a ten pokud ji nevyužije, tak zpravidla takovou nemovitost, včetně všeho zařízení převádí zpravidla na příslušný obecní či městský úřad. Ten buď využije pro potřeby obce, nebo prodá v dražbě.

anonym

Buď prodá, nebo příteli.

Rokio

Manžel/manželka patří do stejné dědické třídy jako děti, takže většinou přepadne jemu/jí.

Pokud ale napíše závěť, tak většinou někomu, koho měl za života velmi rád.

ElonMusk

Je třeba odlišovat dědění a odkaz. Slovo “odkazuje” v kontextu dědění implikuje užití institutu odkazu, namísto třeba dědické smlouvy, závěti nebo zákonné posloupnosti.
Odkazovníci nejsou účastníky řízení o pozůstalosti a neodpovídají za dluhy zůstavitele (narozdíl od dědiců). Nabývají pozůstalost, pokud ji nenabyde nikdo ze šesti zákonných dědických tříd. Poslední možností, v případě absence dědiců a odkazovníků, je odúmrť – pozůstalost připadne státu.
Pozůstalost se zpravidla vyčerpá mezi dědici dle zákonné posloupnosti, protože daných 6 tříd zahrnuje širokou rodinu. Zajímavostí je, že i stát může dědit jako testamentární dědic (tj. můžete jej označit za dědice v závěti). Co vím, tak mezi movitými a nemovitými věcmi se nerozlišuje, důležité je, aby dědicům připadla správná část pozůstalosti.
Jinak – pokud “dědic nemá děti” – tak to asi ničemu nevadí – pokud ale otázka směřovala na zůstavitelovi děti (děti nebožtíka), pak se postupuje dle pořízení pro případ smrti nebo dle zákonné posloupnosti (viz část třetí občanského zákoníku).
Další zajímavostí je, že institut osoby spolužijící, která se vyskytuje ve druhé a třetí dědické třídě, lze nalézt pouze v českém a ruském občanském zákoníku – jedná se o institut převzaný ze SSSR.

Pepa25

Zůstavitel odkazuje, komu chce. Pokud nikomu dům neodkáže, tak se dědí ze zákona (další příbuzní) nebo nastane odúmrť, tedy majetek připadne státu. Takový dům pak dostane na starost ÚZSMV. Je jich docela dost, ale většinou jsou nevyklizené a často i v dezolátním sta­vu.