Kelt

Komu patří území na moři? Jak je to s hranicemi moří?

Podíval jsem se na mapu světa a napadlo mne několik otázek. Jak je to s konkrétním mořem, pokud není vnitrozemní? Například Norské moře a Barentsovo Moře. Jak je určena hranice mezi oběma moři? Kolik km od pobřeží patří moře nějakému státu a kdy už mluvíme o mezinárodních vodách? Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Podrobnosti najdete v odkazech, je třečba si uvědomit, jak se moře dělí.

"Mořské hranice jsou součástí státního území přímořských států tzv. teritoriální (výsostní) vody.

Je to mořské pásmo přiléhající k pobřeží. Podle úmluvy OSN z roku 1982 vykonávají přímořské státy suverenitu nad svými pobřežními vodami do šíře 12 námořních mil, tj. 21,224 km. "

http://ivy.sgo­.cz/zemepis/tx/stat­ni_hranice.pdf

Mezinárodní MOŘSKÉ právo lze definovat jako soubor právních norem upravujících vztahy mezi státy, které používají moře.

MOŘSKÉ právo se opírá o dvě zásady: volnost moří a přiznání pobřežnímu státu právo kontroly v pásu vod přiléhajícím ke břehům té které pobřežní země.

1. Rozdělení mořských vod
V současné době platí Ženevské Úmluvy schválené na konferenci OSN o námořním právu. Konference se konala v Ženevě v roce 1958 za účasti 86 států a jejím cílem byla úprava námořního práva připravená mezinárodní právní komisí OSN.

Schválené Úmluvy se týkají:

  1. Teritoriálního moře a přilehlého mořského pásma
  2. Volného moře
  3. Kontinentálního šelfu
  4. Rybolovu a ochrany biologických zásob volného moře

Mořské vody lze rozdělit na:

  1. mořské vnitřní vody (internal waters)
  2. moře teritoriální (territorial waters)
  3. moře volné (high sea)

Do volného moře lze rovněž zahrnout přilehlé mořské pásmo, pásmo rybolovu a případně kontinentální šelf.

1.1 Mořské vnitřní vody
jedná se o oblast mezi pevninou a základní linií teritoriálního moře (zátoky, přístavní vody ap.). Základní linie teritoriálního moře bývá vyznačena na mapách, její průběh je znázorněn na obrázku. V přílivových vodách probíhá linie podél nejnižšího stavu hladiny při odlivu, u tvarovaného břehu spojuje linie jednotlivé body pobřeží, je-li břeh lemován ostrovy, probíhá linie na vnější straně ostrovů.

1..2 Teritoriální moře
Jedná se o pásmo vod zahrnutých do „teritoria“ pobřežního státu. Jeho šíře je podle mezinárodního práva 12 námořních mil, některé státy mají šíři teritoriálního moře menší (3 – 6 námořních mil), jiné, převážně země Latinské Ameriky a Afriky až 200 námořních mil.

1.3 Volné moře
Leží vně hranice moře teritoriálního. Jeho část je přilehlé mořské pásmo. Toto pásmo zpravidla uplatňují země, mající úzké pásmo teritoriálního moře. V přilehlém mořském pásmu přísluší pobřežnímu státu pouze kontrolní činnost za účelem zajištění celních, finančních, zdravotních a imigračních předpisů. Nepředpokládá se zde činnost za účelem ochrany hranic, ačkoli řada států takovou činnost v přilehlém mořském pásmu provádí. "
Atd.

AZ EURO YACHTING s.r.o.
Seifertova 81, 130 00 Praha 3

http://www.na­jachtu.cz/?fre­e=33

Norské moře
„Velká část Norského moře je nárokována Norskem a dalšími pobřežními státy, Islandem a okolo Faerských ostrovů Dánskem, jako výlučná ekonomická zóna. Norsko od roku 2004 nárokuje dvanáctimílovou zónu jako teritoriální vody. Od roku 1976 nárokuje Norsko 200 mílovou výlučnou ekonomickou zónu, a díky ostrovu Jan Mayen a souostroví Špicberky tak jihovýchodní, severovýchodní a severozápadní část moře. Jihozápadní část moře leží v dosahu Islandu a Faerských ostrovů. Pro lov sleďů přiděluje jednotlivým zemích pevné kvóty Komise pro rybolov v severovýchodním Atlantiku (NEAFC). Důvodem je ochrana populace sledě. V poslední době komise přiděluje kvóty i pro ostatní druhy ryb.“

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Norsk%C3%A9_mo%­C5%99e

Barentsovo moře
Norsky: Barentshavet; Rus : Баренцево море) je okrajové moře z Severního ledového oceánu, nachází se mimo severní pobřeží Norska a Ruska a je rozdělené na norské a ruské teritoriální vody.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Barents_Sea. .

Další odpovědi
Kepler

V geografickém slova smyslu hranice nejsou přesně nalajnovány, jsou přirozeně určeny jen obrysy pevnin, průlivy apod. Z hlediska mořského a mezinárodního práva existují tzv. pobřežní moře a mezinárodní vody, které patří všem.
Jako pobřežní moře nebo pobřežní vody (jiné názvy: teritoriální vody, výsostné vody) se v mořském právu označuje pásmo mořských vod, které přiléhá k pevninskému území a vnitřním vodám pobřežního státu, v případě souostrovního státu k jeho souostrovním vodám. Šíře pobřežního moře může být maximálně 12 námořních mil. O šíři ale existují spory a některé státy uplatňují i větší šíři pobřežních vod, až 200 námořních mil. Na výsostné vody navazuje přilehlá zóna a výlučná ekonomická zóna. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pob%C5%99e%C5%BEn%C3%­AD_mo%C5%99e
Situace je tedy dosti složitá.