Kelt

Komu patří to místo na zeměkouli, kde se stýkají všechny poledníky?

Ta místa jsou dvě. Na severu a na jihu. Komu patří ta místa? Nebo je to mezinárodní? Jak se vlastně ta místa nazývají. Podle mne jsou to póly. Kdo podá informace? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, jsou to póly, ze kterých čouhá osa, podle které se Země otáčí. Ten severní je v mezinárodních vodách Severního ledového oceánu a jižní je v Antarktidě, která žádnému státu nepatří. Tedy se dá říct, že póly nepatří nikomu a zároveň všem.

Další odpovědi
aliendrone

Jmenují se GEOGRAFICKÉ póly a nejsou totožné s osou otáčení planety, jak se domnívá Los Kepleros Alchymistos. Ostatně jeho bezbřehý optimismus je zřejmý z úvah o čouhající zemské ose. I ti, kteří stojí jen jednou nohou na zemi chápou, že takový masivní kus železa byl dááááávno „zesoukromněň“ našimi spoluobčany a prodán do sběrných surovin. Má ale pravdu v tom, že severní pól je v mezinárodních vodách (není ta msouš) a status jižního je upraven nějakou mezinárodní smlouvou. :)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

alien: geografický pól JE totožný s osou otáčení Země. Je to ještě jinak: to o čem píšeš je KARTOGRAFICKÝ pól. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zem%C4%9Bpis­n%C3%BD_p%C3%B3l
Ale, že by zemská osa skončila ve sběrně, tomu moc nevěřím. Čeští sběratelé jsou sice velice důmyslní, ale vytáhnout ze Země skoro 13 000 km dlouhou osu není jen tak.

aliendrone

Kepler>>> :D :D :D https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Severn%C3%AD_p%C3­%B3l

„Geografický severní pól je situován na 90° zemské šířky a není totožný se severním pólem magnetickým. Geografický severní pól podle ECEF se ale mírně odlišuje od osy rotace Země, která se kolem něj spirálovitě pohybuje. “

No a podle mne se poledníky sbíhají na 90°s.š. Nebo myslíš, že ještě „severněji“? TAK, a teď by se hodilo mrknout na tu ukradenou osu. ;) :D :D

Kepler

Však jo, to se s mým odkazem nijak neodporuje.