Meggie2

Komu patří Česká národní banka?

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… co myslíš, není název dost výstižný ???

Další odpovědi
Pepa25

Nikomu. Je to veřejná instituce zřízená přímo ústavou. Je to podobné, jak se ptát komu patří Nejvyšší kontrolní úřad nebo Ústavní soud.

Drap

ČNB je centrální bankou České republiky, orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem a orgánem příslušným k řešení krize na finančním trhu. Je zřízena Ústavou České republiky a svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 6/1993 Sb., o České národní bance. Majitelem je ČR, ale ČNB je na státě v podstatě nezávislá, jak určuje ústava ČR

aliendrone

To je MOC DOBRÁ otázka. To co píše Drap je všechno pravda, až na to, že „majitelem je ČR“. To NENÍ ANI OMYLEM! ČNB je naprosto nezávislá instituce, nad kterou stát NEMÁ žádnou pravomoc, natož majetková práva. Dokonce si nemůže vynutit ani odvolání jejího guvernéra, natož aby měl jakýkoliv vliv na hodnotu oběživa (peněz). ČNB si dělá co chce, kdy chce a jak chce a Česká republika ji do toho co dělá nesmí ani CEKNOUT! :(

Málokdo si povšiml největší zlodějny posledních let, kdy nás ČNB (převážně české občany) v minulých měsících jedním rázem okradla o více jak 31 MILIARD Kč. (Z každé tisícovky devalvací zmizelo cca 50Kč – odtud nárůst cen. A to jde jen o EMITOVANOU měnu, pokud započítáš ostatní [např. státní dluhopisy], je to ještě o MNOHEM VÍC!!) to víš, o SKUTEČNÉM vládci státu se MUSÍ hovořit jen dobře. Ale na prezidenty, předsedy vlád apod. v podstatě BEZVÝZNAMNÉ nastrčené figurky si můžeš házet bláto jak chceš, a to je fajn, nemyslíš? ;) :D :D

Ale neboj, z EU jsme z těch přinejmenším více jak 31 zmizelých miliard dostali nazpátek cca 1,1miliardy (ZDALEKA NEJMÉNĚ z V4ky formou podpory). Inu dobrotivá Unie se o nás dobře stará, blbečkové jásají. ;) :D :D

Nevím kdo jsi Meggie2, ale jsem úplně u vytržení, že tě za daných okolností a obecné situace vůbec tato otázka NAPADLA. Jakkoliv je to v podstatě přirozené, peníze a věci kolem nich jsou tím nejzákladnějším faktorem veškeré ekonomiky a tedy i tvého života, tudíž divné by to být nemělo. Jenže ovčané jsou prostě ovčané a tak budou řešit raději „komunisty“, Kim-čonga apod. bezcennné nuly. ;) :D

Ještě se zeptej na to, kde jsou „státní zlaté rezervy“ (a KOLIK tedy má ČNB tun měnového zlata ve svých trezorech, když po bolševicích, resp. z podílu po rozpadu federace zůstalo ČNB přes 70tun) a půjdu do vrtule! Já bych ti to sice mohl napsat, ale NEVĚŘILA bys tomu, tohle prostě MUSÍŠ SAMA. (neboj, není to sice úplná brnkačka, ale zjistit se to dá celkem snadno) Připrav se na VELKÉ překvapení! :D :D :D

ElonMusk

Stejně tak, jako státní dluh se dělí dílem na každého z nás, tak stejně tak veřejnoprávní korporace náleží lidu. Z toho důvodu není správa ČNB ponechána náhodným soukromým subjektům, nýbrž se jedná o jedince, které jsou součástí legitimizačního řetězce, který začíná u lidu.
V dnešní době se jedná o zastaralou a nepotřebnou instituci. Kryptoměny dokázaly, že ke správě měny stačí řádky kódu. Řada kryptoměn vykazuje stabilitu, nebo růst hodnoty. Vedle toho VŠECHNY TRADIČNÍ MĚNY které kdy existovaly, devalvovaly! Stačí se podívat na list všech měn, které kdy existovaly. Měny středověku, španělské pesety apod., které byly na přepočet silnější než dnešní měny, jsou již dávno zapomenuty. List zemí, které podlehly hyperinflaci je také pěkný. A to vše způsobeno manuálními zásahy do oběhu peněz. Měna potřebuje konečné množství bankovek / mincí / čísel. Zlata a stříbra jsou omezené zásoby, proto má neustále hodnotu, již více než 6000 let. Bitcoinu je také omezené množství, proto nyní jeden stojí $9000. Jen zastaralé tradiční měny se vesele tisknou, způsobují inflaci (přes 2 % ročně v ČR), hyperinflaci, a způsobují války. Schválně se podívejte o kolik milionů se denně navýší dluh USA a kolik dolarů se vytiskne. Každý ekonom vám řekne, že to není o tom jestli přijde krize, ale KDY přijde krize. Z trojice drahé kovy – kryptoměny – tradiční (fiat) měny, budou tradiční měny vždy nejslabším uchovatelem hodnoty, dokud se nezavede KONEČNÉ MNOŽSTVÍ bankovek (konečná hodnota všech financí dohromady), tak jako u drahých kovů a kryptoměn, a dokud nebude správa měny realizována pouze přes software bez lidského faktoru.

Emefej

Tahle otázka tu nedávno byla – https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/komu-patri-cnb-potazmo-papirky-a-plisky-ji-emitovane

aliendrone

Emefej>>> THX za připomínku, alespoń to nemusím znovu rozebírat. ;) :)