annas

Komu nebo čemu se říkalo „pérák“? Je nějaká spojitost mezi jednotlivými pojmenováními?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
Deli

Motocykl JAWA 250 a 350 pérák.

Další odpovědi
hanulka11

já znám jen dva péráky
Jawu pérák
a muže s pérami na nohou -tzv.péráka z komiksu

tom004

Také se tak říkalo motocyklům ČZ,které měli odpružené vidlice vinuými pružinami,až do vynálezu teleskopických tlumičů (český patent).

Ar

Ano párák byl smyšlená osoba a velmi populární. Dokonce natolik že v poválečné době se Jawa Ogar též lidově nazívala „Pérák“. Dnes si plni lidí myslí že přezdívku pérák dostala díky odpružené zadní vidlice a nebo pružinou pod sedačkou , protože „bájný“ Pérak už je v zapomění
Dal bych Ajťákovi bod, ale pokud někdo opíše "článek " z Wikipedie a neuvede zdroj, tak si ho dle mě nezaslouží. Spíše mi to připadá jako machrování, bohužel dost rozšířené.

vagra

Jen hodně málo motocyklů vzrušilo svět tak, jako nová dvěstěpadesátka Jawa na prvních poválečných autosalonech. Mezi lidmi známý jako Pérák.

Za války se po Praze začalo šuškat o záhadném muži, celém v černém, který škodil nenáviděným německým okupantům. Hlavně ale byl nepolapitelný! Díky spirálovým pérům, připevněným k podrážkám bot, dokázal skákat tak, že Němcům hravě unikal. Říkalo se mu „Pérák“ a přeskočit ulici prý pro něj nebyl problém. Zanedlouho už se vyprávělo, že dokáže přeskočit i celé Vltavské údolí…

Zdroj: zkráceno z-http://www.mo­tomuseum.cz/in­dex.php?grhead=6&nav=01&­id_group=60&t=_ar­t_print&id_ar­t=486

anonym

Pérák je legendární fiktivní český válečný hrdina. Během 2. světové války v období Protektorátu Čechy a Morava respektive po zabrání Čech a Moravy nacistickým Německem se objevila legenda o podivném skákajícím člověku, který bojuje proti Němcům. Tento člověk tehdy dostává jméno Pérák. …

slyšel sem už i o možnýk komiksech ;D

mosoj

S ČZM to nemá nic společného. JAWA pérák byl patent JAWY a ve své době to byl světový unikát. Nebylo lepší odpružení motocyklu na světě. S ostatnímy pojmy tuto konstrukci spojuje slovo péro – odpružení.
Teprve později ve spolupráci konstruktérů JAWY a ČZM vznikla vývojem z péráku JAWA „kývačka“.

FOG

Nas na tabore strasil vedouci,mj.ucitel a pozdeji i reditel skoly,nejakym „Frantou perakem“.
Samozrejme skolni tabory jeste za socialismu.

Kerberus

Pro Ar:
Mám tejný názor jako vy. Také se mně nelíbí, že se vkládají okopírované odpovědi bez odkazu.
Jenže mnozí uživatelé to neberou. Proč vydávat vědomosti někoho jiné za své. Nemluvím samozřejmě o názorových otázkách, ale o odborných…

Když vložím odkaz, může si tazatel odpověď ověřit, doplnit atd. Jako odpovídající nemusím promýšlet formulaci nebo odpověď znám a ověřuji si její správnost.