Ametyst

Komu mohou vadit konspirační teorie a proč?

Když se lidem nic nevysvětlí, vysvětlují si to sami a po svém. Komu to ubližuje?

Nejlepší odpověď
Justin1

Řekl bych, že momentálně nejvíc vadí konspirační teorie o tom, že covid neexistuje nebo že se nemůže šířit třeba v kostele. Lidé pod vlivem této konspirační teorie šíří covid víc, než kdyby uznali, že existuje a šíří se.

Další odpovědi
elkon

Těm, co to vymýšlí (protože tomu začnou věřit) a těm, kteří nepoužívají vlastní rozum a „skočí“ na každou hloupost.

kyrosveliky

Spoustě lidem, věcem. Konspirační teorie bývají často velmi šílené, dost často zakládají na antipatii nebo přímo k nenávisti k někomu/něčemu.
Židé, boháči, osobnosti, vlády, události, tajné společnosti, … šíří se to, běžní lidé tomu věří a mluví, někteří i jednají podle toho. Fanatici a omezenci jsou pak schopni napadat, útočit. Bulvární a dezinofrmační tisky je v tom ještě podporují. Lži a polopravdy nejsou nikdy nikomu prospěšné.
Když o nějaké věci nejsou informace, tak proč se tím zabývat a spřádat šílené konspirační teorie, které se zakládají na fantazii, výmyslech, odhadech, subjektivitě, omezenosti a často nenávisti vůči někomu/něčemu? A pak tomu věřit a brát to za fakta. A přitom je to jen snůška omezených výplodů od často chorých mozků. Na ničem reálném si to nezakládá, doslova na nevědomosti, neinformovanosti a fantazii.
Stačí si projít seznam a teorie konspirací. Nesmyslnosti, zakládající si na nějakých křivdách – někdo něco tají, někdo je nad námi, někdo nám ubližuje, tamti jsou původci všeho zla, ti nás okrádají,… pak jsou tam naprosté šílenosti, které postrádají jakoukoli logiku.
Jak by antisemitismus mohl někomu ublížit? :) Taky jen konspirační teorie. Vždyť Hitler byl s nimi kamarád.

Funna

předně co to je konspirační teorie?…dle definice to je tvrzení, které většina pokládá za blábol a nesmysl…takže např. takový Koperník byl konspirátor, když tvrdil, že Země není středem vesmíru .-) (a takových příkladů bych mohla uvést desítky)…z toho plyne, že každá konspirační teorie nutně nemusí být lež…
a komu vadí? hlavně těm, co nepoužívají vlastní rozum a nepřemýšlí nad tím, co kde uslyší a uvidí, i když je to „oficiálních“ zdrojů…

pro mne je např. konspirační teorií to, že pokud nebude 70% proočkovaného českého národa, tak se z covidu nevyhrabeme…i když si většina si teď poklepe na čelo, prosím aby se trochu zamysleli:
spousta lidí už to prodělala a má protilátky…odhad je 3–4,5 mil, i když oficiální čísla udávají jen 1,5 mil (jenže to není pravda, znám spoustu lidí, co nejsou vedeni ve statistice, mne nevyjímaje a máme to za sebou, ale víme to jen díky tomu, že jsme si sami zaplatili test z krve na protilátky)…další část lidí, jak ukazuje nová studie (cca20% populace) je přirozeně imunní, i když se s virem ještě nesetkali…takže na očkování nám zbývá proočkovat to cca 20%…
kolik myslíte, že je proočkovanost proti chřipce v ČR…je to 5% ročně…a ročně se u nás nakazí oficiálně 850 tisíc až 1,2 milionu lidí…tak proč všichni nespěcháte na toto očkování?…ano, umřela spousta lidí, což je smutné, ale to jen proto, že je to nová nemoc a ještě jsme se sní ní nesetkali a proto je takový boom…
a ještě jeden nesmysl, co nám tvrdí…letos prý nikdo neonemocněl chřipkou (je více nakažlivá než coronavirus), protože nosíme roušky…
hmm, zajímavé…kapénky, kterými se tato nemoc přenáší je stejně velké jako kapénky coronaviru a viry mají také stejnou velikost…tak proč je tu corona a ne chřipka?…jedno­duše…nemocný zavolá, že má horečku, lékař ho ani nevidí a je v karanténě…a ikdyž je negativní, byl to prostě coronavirus…

Dochy

Komu vadí? Víceméně celé společnosti. Pak je tu odpor proti letadlům (kvůli chemtrails) – jo, bylo by dobře spotřebu trochu omezit, ale alespoň snad můžem používat relevantní argumenty. Covid je spiknutí – a tak nebudeme mít lidi naočkované, ani nebudeme nakažené dohledávat s pomocí testování a s Covidem se budem plácat dál. To samé klasické očkování. A můžeme dál pokračovat.

zjentek

„Když se lidem nic nevysvětlí…“ (; D; D;

No tak PŘEDEVŠÍM to ubližuje té sortě „když se lidem nic nevysvětlí“. Té to BUDE VADIT nejvíce. (;

aliendrone

Co je to „kryptokonspirace“? > VŠECHNO, dokud se to nepotvrdí. :D :D :D

Tipl bych, že nejvíce vadí šíření nepravdiviých informací konkurenčním šiřitelům lživých informací. Typicky třeba prolhaný web „manipulatori.cz“ (jak přiléhavé jméno!) má velkou pifku na aeronet apod. ;) :D :D

Existují vůbec NĚJAKÁ pravdu nezkreslující, nezamlčující a nemanipulující média? Já prostě nevidím žádný zásadní rozdíl mezi médii, snad jen v míře sofistikovanosti jejich lží, polopravd a manipulací. :(

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Funna: „spousta lidí už to prodělala a má protilátky“ – no nejsem si jist. Kolega podle všeho stihnul Covida už 2×. Tak je otázka jak dobrá a dlouhodobá je ta imunita po Covidu. (Samozřejmě je podobná otázka jak jsme na tom s imunitou po očkování, ale teoreticky by mohlo být možné naočkovat v relativně krátké době všechny a Covidu se zbavit dřív než imunita pomine)

zjentek

ještě když jsme u těch konspirací… Lidem můžete například správně vysvětlit všechny zápory očkování proti kovidu doposud existujícími „vzorky“ a dokonce i prokázat všechny známé negativní dopady. Vysvětlit a prokázat, proč je toto očkování patogenní/zhoubné jak pro jednotlivce, tak plošně pro společnost. Jenže pak stačí mediálně rozšířit zdánlivě nepodstatnou informaci (třeba konspiraci, to ještě nevíme), že přes všechna známá a doložená negativa a špatné zkušenosti s „testovanými vzorky“ převažuje „názor“, aby se lidé nadále vakcinovali, pánč PŘES VŠECHNY SKUTEČNOSTI je to POŘÁD ROZUMNĚJŠÍ postup, no a stádo se bez okolků nechá očkovat dát. Protože „když se lidem nic nevysvětlí“…

Asi odtud známý příměr – „naočkovali mne“, anebo – „nenech se jimi naočkovat“.

Ametyst

Zjentek: Přesně ta sorta lidí, které se nic nevysvětlí, si může kecat co chce, a spřádat konspirace, a nestane se nic. Nemá na nic vliv. Nezmění se nic. Tak proč ten poprask?

zjentek

Funna cituje/definuje konspirační teorie jako „tvrzení, které většina pokládá za blábol a nesmysl“. já tvrdím, že u konspirací jde o taková tvrzení, která MENŠINA pokládá za blábol a nesmysl. Až „většina“ pochopí, odkud pramení opravdové zlo tohoto světa a proč, zatočí s ním lehce a žádný veliký poprask okolo nebude. Tak proč mít strach?

zjentek

…Ostatně tomu tak bylo co svět světem stojí. chytrý bohatne na lidu a lid mu vše nakonec sebere. pro příklad netřeba chodit moc dozatu, stačí se jen blízce poodlédnout. Komunisté rozhodně nebyli žádná „kavárna“ a všichni dobře víme, co bylo zapotřebí mít PEVNĚ ZAKOŘENĚNO v povaze pro uchopení moci. Bude se to opakovat, A zde už vnímám jakýsi vliv na cosi. Dělat poprask? Hamounit a čekat? Kopat bunkr? Vyrábět zásobu klecových kontejnerů pro neposlušné? Co budeš dělat třeba ty? Urážet nevzdělané? Ale jdi… Nakonec s nimi budeš pět tutéž píseň, ovšem to ti už nijak nepomůže, jak ukazuje historie. Konspirace? Co myslíš?

(Odpusť za použití tvé osoby pro lepší vykreslení příkladu jedné z neodvratných budoucích realit v posledních větách. History repeating.) (;

Ametyst

Dochy: většina věcí, o kterých píšeš, by neexistovala, kdyby se lidem vysvětlila. Vždyť ani o tom očkování se nediskutuje a dělá se z něj dogma. Když se řídí stát jako firma, tak ve firmě se nekecá a poslouchá nařízení šéfa.

kyrosveliky

Konspirační teorie vznikají neustál, ať má kdo chce, co chce – jakékoli informace, důkazy a tvrzení. Lidi si cokoli přetvoří. Rozhodnou se, že tamtomu uvěří, tamtomu zase ne, tmtmo si doplní nebo upraví. Je nesmyslné omlouvat konspirační teorie tím, že „lidé nemají dostatek informací.“
Vymsyslet se může cokoli, kdykoli a z čehokoliv.

zjentek

„Lidé si cokoli přetvoří“. Ne všude, třeba v KLDR nic takovýho zjevně není.

zjentek

…Nakonec v každý společnosti skončíš u toho, že ten nejspravedlivější, nejchytřejší a nejlaskavější a nejobdivovanější je ten největší tyran. Pokud je tedy nutné uvěřit, schvalovat a řídit se jeho názory, postupy a zájmy. Tož tak nějak v kostce. Ale co to tady VŠICHNI plodíme, že? Omlouvám se… (;

Dochy

Pak si ještě myslím, že spousta konspiračních teorií vzniklo pouze jako žertík. Bohužel u těch propracovanějších se pak vytvoří skupinka která to vezme za své a danou teorii bude bránit do roztrhání těla.

kyrosveliky

Přesně.
(Dal bych palec, ale dnes už nemůžu).

Dochy

Ano, rozumná kampaň na testování, trasování, karanténu, očkování tu měla být hned od jara a nepřetržitě. Stejně tak se po tom viru mělo jít tvrdě a držet ho na uzdě. Bohužel ne všechno bylo v té době jasné a bohužel na druhou i to co bylo jasné bylo překroucené politikou. Myslím, že na důsledné trasování a karantény klidně i s plnou náhradou platu bychom ztratili jen zlomek prostředků a lidského odhodlání, než co nás stojí potíže posledních měsíců.

Ano, otázka standardního očkování se zvrhla na chronickou flame war dvou naprosto nesmiřitelných táborů z nichž žádný není schopen připustit nějaký rozumný kompromis (např. zákaz účasti neočkovaných dětí na výlety a další akce pořádané školou je podle mně jen a jen svévolná nátlaková akce vládního tábora dopadající na děti, které s tím nemohou nic udělat. Neochota převzít zodpovědnost za rizika vládního nařízení je další. Jak pak stát chce někoho z druhého tábora přesvědčit?) Podobně ale ten druhý tábor: Kvůli některým problémům s jednou vakcínou (často ani nepotvrzeným) jsou teď absolutně špatné všechny.
To zas není záležitost čistě A.B. přestože on si v těch posledních letech také přidal… Ani on ani M.Z. si nějak neuvědomují že mají vést a sjednocovat lidi v tomto státě.

No nic. Vyhlašuju přestávku od politiky