Kryšpín

Komu je určen „dark web“, v překladu černý web?

Koupit perník neb jiné bobule přes web je jen malinko komplikovanější než koupit dámě robertka.

Nejlepší odpověď
Edison

Dark není černý. Čerrný je black. Dark je temný. Tak sis odpověděl. A co dál?

Další odpovědi
aliendrone

No LIDEM přeci, takový papoušek o net nejeví vůbec žádný zájem. ;) :)
A i když si myslíš, že darkweb je tu „pro kriminalitu“, tak se PLETEŠ! To je přesně to, co se obecně chce, aby sis myslel. A nic na tom nezmění fakt, že se přes něj provádí i činnost v rozporu se zákonem.

Víš, v dnešní době je o hubu o něčem mluvit – stejně jako za komančů, hnedle máš paragraf na krku! Pokud máš třeba názory, které „nejsou schválené“, KAM si půjdeš pokecat? KDE se dozvíš věci, které se od oficiálních míst nedozvíš ani náhodou? Mysli trochu… :(

anonym

„dark web“ je prostě jen takový web pro který platí, že není možné určit, kdo je jeho provozovatelem a nelze ho například z vládního nařízení vypnout. Toho se dosahuje mnohastupňovým šifrováním (protokol TOR, viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tor_(softwa­re)#/media/Sou­bor:Tor-onion-network.png kdy se mezi poskytovatele webové služby a klienta postaví několik dobrovolníků kteří v řetězci komunikaci zprostředkovávají a každý k přenášenému paketu přidává další stupeň šifrování) … a to je vše, to je podstata věci. K čemu je to určeno ? Dá se říci, že pro kohokoliv kdo chce na internetu publikovat něco, u čeho očekává nevoli ze strany veřejnosti, policie či státní moci. Pokud jako provozovatel bude anonymní, může mu to být totiž jedno.

Všechna ta omáčka kolem co jsi možná někde četl, je nad tím jen jakousi duchařskou hltače skandálů, jakým je třeba Rokio, viz to jeho nadšené povídání o tajuplné „4 vrstvě“ … To je nesmysl samozřejmě, ale Rokio si v takových libuje. ISO/OSI model na kterém veřejné sítě stojí má vrstev 7 a samotný TOR vlastně žádnou novou vůbec nepřidává jen po svém implementuje běžnou transportní a aplikační vrstvu a u transportní vrstvy místo předávání paketů a tracert implementuje sofistikovanější metodu do které vstupuje víceúrovňové šifrování, nic víc.

Rokio

Dark web se nachází ve „třetí“ vrstvě internetu. Jsou tam dětské pornofotky, internetové obchody s drogami, diskuzní weby pro gangstery a teroristy atd.

Říká se, že existuje ještě „čtvrtá“ vrstva internetu a ta je nejtemnější. Tam jsou věci, které nesmí nikdo vědět.

Internet je takový „ledovec“. V první vrstvě (na povrchu) je všechno, k čemu je přístup bez vstupního hesla. Ve druhé vrstvě je potřeba heslo (např. bankovní účty, účty na sociálních sítích, účty diskuzním webům, účty pro blogery, spisovatele elektronických knih, umělce přes internet atd.) a o třetí vrstvě jsem už mluvil.

anonym

tor na aplikační vrstvě obchází i standardní doménové registrátory (.cz, .com, ..). Ti by byli slabým místem, a umožňovaly by jednoduché odstavení domény z vládního nařízení a implementují místo toho vlastní tzv <hash>.onion domény, které jsou součástí tor protokolu, de facto jsou takovým ekvivalentem IP adresy v rámci TOR a žádného doménového registrátora tyto adresy nepotřebují.

Kdybys chtěl spustit anonymně web a publikovat na něm třeba běžné zpravodajství, klidně můžeš. Můžeš na dark webu publikovat cokoliv a o tom to zřejmě je, do jisté míry o naprosté svobodě slova. Především v totalitních režimech se tak TOR stává prostředkem komunikace lidí, kteří například touží z okovů totalitní moci se vymanit. Nemusí to být vždy něco negativnícho. V číně pomocí TORu mohou lidé obcházet velký čínský firewall který jim cenzuruje či znepřístupňuje vládě nepohodlné zahraniční servery.