Alesh

Komu dát podnět na stavební úpravu na silnici II. třídy?

Silnice II. třídy vlastní kraj. Na jedné z nich, přes kterou často přecházíme se nachází přechod pro chodce. Je to na kraji obce, již za značkou, tedy by zde měla platit 50 km/hod. Je to tam ale široké, rovné, všichni tam jezdí jako prasata, padesátku skoro nikdo nedodržuje. Uprostřed přechodu je pouze takovéto „kapkovité“ šrafování, což není žádná ochrana chodce. Podle mě by se sem daly dát takové ty betonové ochrany chodců, za které se mohou chodci „schovat“ uprostřed přechodu. Kam dát nejlépe tento podnět?

Nejedná se primárně o dopravní značení, ale o stavební úpravy. Vlastníkem je kraj, tudíž předpokládám komunikaci s nějakým krajským úřadem. Je to tak?

Nejlepší odpověď
Drap

Pouze obec může vyvolat jednání s krajskou správou silnic a s PČR

Další odpovědi
Kepler

Za technický stav silnic uvnitř obce zodpovídá obec, za dopravní značení pak PČR. Začal bych tedy u obecního, resp. obecního úřadu.

Edison

Kepler se mýlí. Za dopravní značení nezodpovídá PČR!
A jak postupovat? Strejda google říká mj. tohle:
https://frankbol­d.org/poradna/ka­tegorie/ostat­ni/rada/jak-dosahnout-zmeny-dopravniho-znaceni

Zdroj: https://www.go­ogle.cz/search?q=kdo+od­pov%C3%ADd%C3%A1+za+d­opravn%C3%AD+zna%­C4%8Den%C3%AD+v+ob­c%C3%ADch&ie=utf-8&oe=utf-8&lr=lang_cs

Klaproth

Silnice II. třídy patří kraji. Obrať se na dopravní odbor krajského úřadu.

elkon

Obrátit se na majitele (správce) komunikace.

Funna

Vidím, že v tom máte trochu chaos všichni…
Aleschi, problém je v tom, že pokud chceš změnit dopravní značení, nebo třeba dodělat ostrůvek, jako první je třeba mít projektovou dokumentaci orazítkovanou od autorizovaného projektanta a pak teprve můžeš cokoliv řešit…a tu zjevně platiti nechceš…takže ti nebude, než zajít na místní obecní úřad a zkusit přimět místní zastupitele, aby tuhle změnu vyvolali oni…
jinam chodit nemá cenu…II. třída je v majetku kraje, jenže tito úředníci tam nejsou od toho, aby takovouto změnu vyvolávali…
o změně na II. tř. rozhoduje obec s rozšířenou působností (což nemusí být ta obec, ve které silnice vede jak se mylně domnívá kepler – obce jsou vlastníkem pouze místních komunikací a slovo „místní“ je termínus technicus, neznamená to jen, že je „v místě“)
úřednící obce s rozšířenou působností o změně rozhodnou na základě předloženého projektu, souhlasem PČR (a tady je další omyl a to edisona, že PČR nic nerozhoduje a nezodpovídá – pokud se jim navržený projektovaný stav dopravního značení nelíbí, změní ho tak, jak bude vyhovovat jim, jinak kladné vyjádření nedostaneš) a se souhlasem vlastníka komunikace, což je u II. tř. již zmíněný kraj…
a když už máš konečně povoleno, že můžeš „stavět“, ještě je tu zásadní a rozhodující otázka: kdo to všechno zaplatí??
z toho plyne, že povolit pár sloupků na silnici je složité jak žebřík a proto se do toho nikdo nehrne a není to otázka pár dní, ale několika měsíců…
jo a ještě jsem zapomněla…ještě musíš mít vyřízen další „papír“ a to na „zvláštní užívání komunikace“ na základě takzvaného DIO (dopravěně inženýrské opatření), které ti samozřejmě také ne zadarmo vypracuje odborný projetant, který řeší omezení dopravy a úpravu dopravního značení v době výstavby…samozřejmě opět s vyjádřením PČR…

Kepler

Edison: když už dáváš jinak kvalitní odkaz, tak si ho alespoň přečti:

"Účastníci:
Dalšími účastníky vedle žadatele o změnu dopravního značení jsou:

Správce, vlastník komunikace,
Orgán Policie ČR, popř. Ministerstvo vnitra".

Funna

účastník řízení znamená, že se k tomu vyjadřuje na základě podané žádosti a předloženého projektu, ne že by nějak organizovali tuto změnu…

Edison

Keplere, PČR je účastníkem řízení, ale NEODPOVÍDÁ, ani nerozhoduje o dopravním značení! Jak jsi chytrej, tak někdy máš problém s pochopením textu.

Funna

edisone – rozhoduje…