profimaster

Je to komáří invaze?

Dobrý den,

mám trochu podivuhodný dotaz, nebo spíše téma k diskuzi. Za mými okny se poslední dny nachází obrovské množství komárů (myslím, že jsou to komáři), kdykoliv jdu kolem a podívám se tak tam sedí alespoň 5 komárů. Bydlím v paneláků na Praze 5 a když se vykloním z okna, nebo se podívám z balkónu, tak je cela strana paneláku poseta desítkami, možna stovkami komárů a to z každé strany. Nikdy předtím se tu nic podobného nestalo, nevíte někdo čím to může být? Napadá mě akorát slabá zima.

Doplňuji:
Teď jsem narazil na toto http://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/evropa/328614-po-mirne-zime-hrozi-invaze-komaru-varuji-vedci.html

Nejlepší odpověď
Kelt

Ano, zima byla letos slabá, takže přežilo víc komárů než obvykle. Takže člověk verzus komár, kdy má komár větší převahu než jindy.

Další odpovědi
suaeda

Zima byla strašně mírná, nebyly pořádné holomrazy kolem – 12 a níže a jak já říkám „breberky nevymrzly“. Hmyzí populace a nejen té bude letos hodně. Budeme si muset dát pozor nejen na komáry, ale hlavně na přenašeče různých nebezpečných nemocí. Myslím nyní hlavně klíšťata.

NonClockwork

V ekologické terminologii existuje něco, čemu se říká limitující faktory, tedy faktory, které omezují živočichům rozmnožování a přísun živin. Jsou jimi: kompetice (přirozený nepřítel), sezonální klima, vhodné místo pro rozmnožování a dostatek potravy v okolí. Praha, jako velkoměsto, poskytuje komárům dost potravy v podobě krve pro samičky, klima bylo tento rok dosti teplé i přes zimu, takže umožnilo reprodukci i v zimní sezóně a pokud bydlíte v dostatečné blízkosti od vodní plochy, kde komáří samice za 2 týdny života dokáže naklást až 2000 vajíček, je to docela velká problematika. Dá se to regulovat buďto uměle, nebo tím, že se v míst objeví živočich, který komáry konzumuje ve velkém, ale ty bych uměle nevysazoval, protože to vede k dalším ekologickým problémům.
Je o tom docela i stručné desetiminutové video, které zde přikládám (je v angličtině):
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=RBOsqmBQBQk&lis­t=PL8dPuuaLjXtNdTKZkV_G­iIYXpV9w4WxbX

Drap

Pokud to jsou opravdu komáři, tak mají někde v blízkosti vhodné podmínky pro líhnutí.